Отидете към основна версия

9 050 37

Приднестровие: републиката, която всъщност не съществува

  • приднестровие-
  • молдова-
  • украйна-
  • русия-
  • република-
  • война-
  • сепаратисти-
  • европа-
  • ссср

Паметници на Ленин, знамена със сърп и чук, реликви от съветско време: в Приднестровието сякаш още тъгуват по СССР

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Хари Потър изглежда е най-голямата му конкуренция: от десетилетия насам Ленин наднича от едва ли не всеки ъгъл в Тираспол – в най-различни версии от камък. А това, че миналата година центърът на града осъмна със статуя и на западния магьосник, е просто още една странност в една държава, която всъщност не съществува.

Самопровъзгласилата се Приднестровска Молдовска Република, повече известна като Приднестровие, е псевдо-държава, която не е международно призната, но има свой флаг, валута, държавно устройство и граничен контрол. Напоследък журналисти не се допускат на територията на страната. Единствено столицата Тираспол може да бъде посещавана, и то само като турист.

Наскоро двама румънски журналисти, които искаха да отразят случващото се в Приднестровието, бяха арестувани. Навсякъде има камери, които наблюдават случващото се, а на всеки, който е заснет от тях, се гледа със съмнение. Особено, ако не е излязъл само да се порадва на някоя от статуите на Ленин.

Граница към друг свят

В туристически брошури много често Приднестровието е наричано "съветски музей на открито". Сърп и чук на знамето, големи паркове с множество паметници и неподдържани панелни сгради напомнят много за някогашния Източен блок.

За богатството на малцина говорят само новите сгради на концерна "Шериф” на местния олигарх Виктор Гусан, който управлява бензиностанции, супермаркети, хотели, дестилерия и футболен клуб, наред с други неща. "Шериф" има монопол върху голяма част от това, което се произвежда или търгува там, и контролира политиката, която от десетилетия е проруски ориентирана.

Носталгията по Съветския съюз е видима на много места - ликът на космонавта Юри Гагарин, герой на Съветския съюз, е изрисуван върху жилищен блок. А реликвите от съветско време просто са навсякъде.

На пръв поглед в Тираспол е спокойно. Войната обаче е съвсем близо - Одеса е само на 100 километра. Преди седмици бяха атакувани държавни сгради в Приднестровието и все още не е много ясно кой е извършил нападенията. Местните обвиняват за това украинските военни, докато в Кишинев и Киев виждат в атаките почерка на проруски провокатори.

Напрежението расте

За покачването на напрежението свидетелстват блокадите на пътища и защитата на сгради с бетонни блокове по протежение на основните пътни артерии. Всички те са охранявани от полиция и военни, някои от които са и руски войници. В Приднестровието са разположени около 1500 руски войници, останали след краткия военен конфликт през 1992 г., след който отцепническият регион се отдели от Молдова.

Млад мъж в Тираспол казва, че войната никога не е за добро, а Украйна е приела много бежанци от тяхната война. И уверява, че те не са забравили този факт. В Приднестровието обаче е много популярна тезата, че Украйна е предизвикала Русия. Освен това никой не знае какво точно се случва там. Режимът в сепаратистката република се въздържа от официални изказвания в подкрепа на Русия. Около една трета от жителите имат украински корени, с Украйна отцепническата република поддържа тесни икономически връзки, а украинският е един от "официалните" езици, макар че руският доминира.

Ще се разрасне ли войната?

В Кишинев хората гледат напрегнато към Тираспол, но политологът от молдовския Институт за европейска политика и реформи Михай Могилдеа смята, че е възможно Украйна да успее поне да възстанови териториалната си цялост и да отблъсне руснаците. Според него това би засилило позициите на Украйна в региона и би помогнало за оказване на натиск върху Русия най-накрая да изтегли войниците си от Приднестровието.

Молдовското правителство и немалка част от населението на страната възприемат руските войници като постоянна заплаха. Така решението на замразения конфликт може да наближава, надява се Могилдеа. Ако обаче Русия завземе районите около Одеса, анализаторът се опасява от най-лошото - защото тогава ще е възможна сухопътна връзка с руските войски в Приднестровието и войната може да се разпространи и в Молдова.

В Тираспол виждат руските войски в друга светлина. Военните казарми и административните сгради са естествена част от градския пейзаж. За приднестровците руската армия е донесла мир през 1992 г., а много от тях имат руски паспорт, тъй като никой не може да пътува в чужбина с приднестровски документ.

Мнозина имат и молдовски паспорти. Причините за това са изцяло прагматични - пътуването до Европейския съюз с молдовски документ е безпроблемно. Молдова обаче става все по-привлекателна напоследък. Млад мъж от Приднестровието казва, че мнозина са се надявали да се превърнат във втори Калининград - истински руски анклав зад граница. Тази авторитарна Русия, която започна войната в Украйна, обаче вече е загубила част от своята привлекателност, добавя той.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 34 гласа.

Свързани новини