Отидете към основна версия

2 952 35

ЕС налага частично петролно ембарго на Русия. Какво означава това?

  • ембарго-
  • ес-
  • русия-
  • петрол-
  • петролно ембарго-
  • газ-
  • война-
  • украйна

България получава отсрочка до 2024 година

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Страните членки на ЕС постигнаха компромис в спора за налагането на петролно ембарго на Русия. От забраната за внос ще бъдат засегнати над две трети от руските петролни доставки в Общността, обяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. "Максимален натиск над Русия", за да сложим край на войната срещу Украйна - тези думи използва белгиецът в своя публикация в Туитър.

Без петролни доставки по море

Според информация на дипломати, по настояване на Унгария компромисът изглежда така: първоначално да се забранят доставките на руски петрол по море. Доставките, пристигащи по петролопроводи, засега трябва да не бъдат спирани. Така Унгария иска да продължи да получава руски петрол по земя - по най-големия петролопровод от Русия за Европа "Дружба".

Към него са включени рафинерии в Източна Германия и Полша, както и в Словакия и Чехия. Германия и Полша обаче заявиха, че няма да се възползват от това изключение за доставките на петрол по земя. Така през следващата година Русия ще може да продава в страните в ЕС само около една десета от досегашните количества петрол. България получава отсрочка и ще може да купува руски петрол още две години.

С петролното ембарго Русия трябва да бъде наказана заради продължаващата вече над три месеца война срещу Украйна. Според преценки на мозъчния тръст Bruegel страните членки на Общността са плащали доскоро по около 450 милиона евро на ден за петрол от Русия.

Част от санкционен пакет: какво още се предвижда

Преди срещата на върха в Брюксел, на която беше постигнат компромисът, Унгария седмици наред блокираше ембаргото, подчертавайки своята силна зависимост от руския петрол. Забраната за внос на руски петрол е част от цял пакет със санкции. Той предвижда и това: най-голямата руска банка Сбербанк да бъде изключена от финансовата комуникационна мрежа Суифт. Освен това държавният новинарски телевизионен канал "Россия 24", както и другите държавни канали RTR Planeta и TV Centre трябва да бъдат забранени в ЕС.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 25 гласа.

Свързани новини