Отидете към основна версия

1 131 3

Натиск, жалби, правни маневри: адвокатът, който искаше да задържи Тръмп на власт

  • сащ-
  • капитолия-
  • доналд тръмп-
  • руди джулиани-
  • джон ийстман-
  • републиканска партия

Целта на Джон Ийстман е била да задържи Доналд Тръмп на президентския пост, въпреки че според резултатите от президентските избори на 3 ноември 2020 година той губи

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Анулиране на гласовете на милиони, непризнаване на резултата по щати - това са част от стратегиите, които привържениците на Тръмп обмисляли, след като той загуби изборите. Джон Ийстман е бил сред главните действащи лица.

Джон Ийстман доскоро не беше сред известните адвокати в САЩ. От разследването на Камарата на представителите за щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. обаче стана ясно, че деканът на юридическия факултет в Университета "Чапман" в Калифорния е пожелал да запише името си в историята.

Целта му е била да задържи Доналд Тръмп на президентския пост, въпреки че според резултатите от президентските избори на 3 ноември 2020 година той губи. Ийстман му е давал идеи как може съдебно да оспори резултатите от вота.

Натиск, жалби, правни маневри

Ийстман е подал жалби срещу изборите във Върховния съд и е участвал в оспорването на резултата в щата Пенсилвания. В Аризона той директно се е опитал да упражни влияние. Републиканецът Ръсел Бауърс, говорител на тамошната Камара на представителите, разказа пред разследващата комисия, че Ийстман е настоявал бъде следван планът на Тръмп за създаване на нови избирателни списъци, а след това всичко да бъде изяснено от съда. Бауърс отказал, тъй като не искал да наруши клетвата си, а хората на Тръмп не са представили никакви доказателства за предполагаемата изборна измама.

Ийстман е общувал и с консервативната активистка Вирджиния Томас. Това доказват имейли, с които разследващата комисия в Конгреса разполага. Тя също е искала да повлияе на законодателите в Аризона да анулират победата на Байдън заради предполагаема измама. Нейният съпруг Кларънс Томас беше единственият съдия от Върховния съд, който гласува против правото на разследващата комисия да разгледа документите на Тръмп, които се съхраняват в Националната архивна администрация. Според публикации в американски медии Ийстман е работил за Кларънс Томас във Върховния съд.

Ийстман е развивал и идеята вицепрезидентът Майк Пенс да анулира резултатите от изборите в няколко щата и по този начин да утрвъди Тръмп на президентския пост. Заради този план Ерик Хершман, друг юридически съветник на Тръмп, пита Ийстман дали не е "загубил ума си", като "анулира гласовете на 78 милиона души в страната". Това се разбира от запис, който е бил представен пред комисията.

И докато Пенс е отхвърлил твърденията на Тръмп и Ийстман, тълпата, която нахлу в Капитолия, подстрекавана от Тръмп, го е последвала.

Ултраконсервативни организации и руски връзки

На пръв поглед професионалната кариера на Ийстман не предполага с нищо на 62-годишна възраст да бъде обвинен в нарушаване на закона. Той завършва право в Чикаго, работи в няколко федерални съдилища и във Върховния съд. Като преподавател в Калифорния той учи студентите на конституционно право. В политическо отношение привлича вниманието, когато веднъж се кандидатира от Републиканската партия, както и заради дясноконсервативни есета по правни теми, които е публикувал.

Ийстман ръководи "Националната организация за брака", която води кампания за "защита на брака" и срещу еднополовите бракове. Целта му е създаването на мрежа от подобни инициативи в различни държави. Основаната през 2007 г. организация многократно е била критикувана за позициите си срещу ЛГБТИ+, за връзките ѝ с религиозни организации и липсата на информация за нейното финансиране.

Нейн съосновател е Брайън С. Браун, президент на "Световен конгрес на семействата". Организацията е основана през 90-те години на миналия век от американци и руснаци, които водят кампания за "традиционна семейна система", обявяват се против контрола на раждаемостта и правата на ЛГБТИ+. От руска страна инициатори са бизнесмените Константин Малофеев и Владимир Якунин - близки до Кремъл застъпници на разпространението на руската православна вяра по света.

Сред финансиращите организации е и анти-ЛГБТИ+ и антифеминистката организация CitizenGo. В съвета на настоятелите е включен Алексей Комов, бизнес партньор на Малофеев, срещу когото Вашингтон наложи санкции. Името на Комов бе премахнато от уебсайта на организацията след началото на войната в Украйна през февруари.

Тръмп е отказал да го помилва

Ийстман придоби популярност и след изявите си по американския консервативен канал "Фокс Нюз", където разпалено критикува разследването на евентуално руско влияние върху президентските избори през 2016 година. През 2019 година той заяви, че тогавашната кандидатка за вицепрезидент Камала Харис не била американка. Твърдение, което напомня на фалшивите обвинения на Тръмп, че Барак Обама не бил роден в САЩ.

Но фактът, че Джон Ийстман е подкрепил плановете на Тръмп да остане на поста си след загубата на изборите, сега му навлече редица проблеми. Тръмп е отказал да го помилва, въпреки че самият Ийстман е изпратил подобна молба до адвоката на бившия американски президент Руди Джулиани. Той вече загуби преподавателското си място, а сега срещу него има и образувано наказателно производство.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 8 гласа.

Свързани новини