Ревизията, която трябва да се направи, е да се изработи ясен, разбираем и приложим Изборен кодекс. Трябва да има по-малко рестрикции по отношение на наблюдателите, защото те осъществяват контрола върху изборния процес, върху изборната администрация, което ще доведе и до по-голяма прозрачност. Трябват и ясни правила за това кое е действителна бюлетина. Това заяви в предаването "Преди всички" по БНР Таня Цанева от Гражданска инициатива за свободни и демократични избори.
Основното, което се иска от гражданите сега, е да има възможност за присъствие на гражданите в управлението, посочи тя и добави, че това може да стане, като се сменят правилата за по-голяма възможност за независими кандидати, което може да стане, като се променят бройката на подписите и депозитът. Според нея подписите трябва да са 1%, но не повече от 3000 гласа, а депозитът може да бъде наполовина – 5000 лв. Но все пак не трябва да се прекалява с намаляването и на подписите, и на депозита, защото трябва да има представителност, категорична е Цанева.
Ако се прави ревизия, трябва да се направи не само за парламентарните избори, изказа мнение Таня Цанева и се аргументира: Следващата година имаме евроизбори – пак ли ще правим промени в Изборния кодекс.
Тя смята също, че трябва да се въведе преференциалното гласуване. От една страна, избирателят сам ще може да посочи лицето, което предпочита, но това ще накара партиите в листите си да слагат избираеми лица, посочи тя. По думите й това ще бъде един контрол върху партийните листи.
Цанева подчерта още, че се изисква и оптимизация на избирателните списъци. Според нея те могат да се оптимизират с обратна връзка от страна на гражданите. Друго важно нещо според нея е избирателните секции да не бъдат над 1000 души, защото при големите секции има възможност за манипулация на резултатите. Тя смята, че е възможна активната регистрация преди изборите. Машинното гласуване пък ще улесни процеса и ще доведе до независимо преброяване, изтъкна още Цанева.