Вчера Радев възторжено похвали служебния кабинет, който бил неуморно работил с "Булгаргаз" за организация на търгове за газ.
Това коментира във "Фейсбук" Евгений Кънев.
Разбира се, няма добра новина, на която Радев не е глашатай - особено когато трябва да се ползват любимите евродумички на сегашните му политически противници - търг, прозрачност, предвидимост, честност и т.н. И да се хвърли камък в градината на ПП - че всъщност те били установили практика (?!?) да работят непрозрачно, на парче, с неясни договорки и пр. - заради доставени два танкера през лятото и получена оферта за още шест.
Всичко това звучи прекрасно за хората, които не са в темата и за които Радев е все още безпристрастен към изборите, както подобава на президент.
Но….
Да почнем все пак с добрата част от новината - че наистина търгът е най-добрия способ да се намери газ отнякъде при стеклите се вече обстоятелства.
И тук следват въпросите.
1. Защо търг се обявява едва в края на втория месец от управлението на служебния кабинет, предвид критичната нужда от газ за зимните месеци?
Не е ли защото Радев чака два месеца един доставчик - именно "Газпром" да достави този газ? В условията на война и остро противопоставяне на Путин с Европа, ние да финансираме войната?
Как се връзват тези негови действия - през кабинета му аватар - със заявената прозрачност и диверсификация на доставките?
2. Защо се обвинява редовния кабинет за липса на търгове след като до края на юни - края на неговия живот - ЕК още нямаше становище как да се плаща на Газпром без да се нарушат санкциите, а кабинетът Петков все пак разчиташе на подновяване на доставките ?
3. Защо на служебния кабинет отне два месеца да подготви търг, а се очаква от редовния кабинет да го стори за още по-кратко време в условията на форс мажор от "Газпром" и оставка заради коалиция с участието на Радев?
4. Защо се отказаха шест от седемте танкера на кабинета Петков, след като са договорени с политическа подкрепа и на цена под европейския пазарен индекс (около 30 щд под TTF)?
Колко пъти ще се сменят аргументите за това?
Първият беше, че са от посредник, което се оказа лъжа, защото Cheniere е крупен производител и търговец.
Втората лъжа беше за цената, а тя е под пазарната. А кой да подскаже, че няма как цената на американския газов пазар да бъде по-неизгодна от европейската, напомпана от "Газпром"?
Третият аргумент беше липсата на слотове. А сега как се намериха, щом се обявява търг?
5. И така - накрая опряха до непрозрачността на доставките.
Сякаш Cheniere ще плащат комисиони за някакви мизерни количества газ доставени на подпазарни цени.
Явно който мисли за комисиони, сънува комисиони в чужди джобове. Няма кой да им каже, че американски компании на такова ниво търгуват с репутация и съгласно американските железни антикорупционни закони - та някой да се занимава с комисиони.
6. Защо се готви дългосрочен договор за доставки на газ? Това ли е работа на служебен кабинет ? На напрегнат пазар с високи цени ли трябва да се договаря такъв договор? Спрямо кой индекс? Ако е европейския - значи искаме по-скъпия газ. Значи би трябвало сега да обвържем доставките с американския индекс?
7. И въобще - не е ли цялата газова политика на Радев посветена на една единствена цел - да не се допуснат дългосрочни доставки на американски газ в България?
За да не изстине мястото на… "Газпром"?