Отидете към основна версия

2 560 22

Евгений Кънев: Русия иска да си плати за услугата България да й помогне да заобиколи санкциите

  • евгений кънев-
  • русия-
  • българия-
  • плащане-
  • услуга-
  • санкции-
  • ес

Всъщност, ако се прочетат внимателно думите на руския наместник на компанията, нищо подобно за преместване не се споменава - а че просто ще променят цената, на която продават руския петрол на рафинерията в Бургас, така че да се формират по-големи печалби у нас. И оттам са произвели захарчето за 700 млн лв, коментира финансистът

Евгений Кънев: Русия иска да си плати за услугата България да й помогне да заобиколи санкциите
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Евгений Кънев във Фейсбук:

Погледнах на официалната страница на Лукойл - никъде няма и помен от някакви намерения за местене в България, нито дори за срещи с правителството. Няма никаква реакция и в западната преса. Единствено български медии и препечатки от тях са във “възторг” от това енигматично преместване.
С други думи, най-вероятно българското правителство дейно участва в реализацията на операция на Русия срещу ЕС.
Всъщност, ако се прочетат внимателно думите на руския наместник на компанията, нищо подобно за преместване не се споменава - а че просто ще променят цената, на която продават руския петрол на рафинерията в Бургас, така че да се формират по-големи печалби у нас. И оттам са произвели захарчето за 700 млн лв.
Когато нашите управници искат да продадат на публиката едното от двете дъна на своя куфар, а второто с далаверата да остане скрито - обикновено си измислят някаква хипотетична полза за държавата, т.е за всички нас и след това я надуват. Така че да стане максимална стойност - веднъж, заради максимално оптимистични допускания и втори път, като я обявят в лева, а не в евро или долари, за да звучи гръмко.
Но за мислещите хора посланието е ясно: Русия иска да си плати за услугата България да ѝ помогне да заобиколи санкциите. Така че паят да отиде в руския бюджет срещу трохи в нашия.
А какво ще стане с рафинерията - питат разтревожените от провала на сделка с Лукойл? Ами нищо - Лукойл ще я продаде, няма да нарежи рафинерията на скрап. Към нея има огромен интерес.
А нефт ще се намери не само през Босфора. Турция вече строи алтернативен тръбопровод от Средиземно към Черно Море. Пристанището в Александрополис също може да се ползва - дали чрез цистерни или тръбопровод до Бургас е въпрос на бъдеще.
Добре, ама много скъпо ще ни стане - чува се русофилски плач.
Ами не, при най-голяма близост до Русия и собствена рафинерия, българите винаги са плащали по-високи от най-ниските цени на дребно в Европа. Защото свръхпечалбата отиваше в Лукойл.
Просто ще се нормализира пазарът и вносът от други държави, чиито фирми с бензиностанции у нас бяха принудени да купуват само от Лукойл.
И най-вече - ще изчезнат руските нефтени пипала върху нашата политика. Последните - след тези на газа, ядреното гориво и самолетите.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 34 гласа.

Свързани новини