Отидете към основна версия

3 545 59

Китай явно ще иска да осуети военно поражение на Русия

  • русия-
  • китай-
  • си дзинпин-
  • владимир путин-
  • украйна

Западът наблюдава този все по-силен съюз с изненада и без идеи как да му се противопостави

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Съюзът между Путин и Си Дзинпин укрепва все повече. Китай явно ще се опита да предотврати поражението на Русия в Украйна чрез дипломация или чрез открити доставки на оръжие. Западът трябва е готов за това.

В Украйна Владимир Путин е притиснат до стената. Армията му трудно напредва, икономиката му се задъхва от западните санкции, а заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд, изолира руския президент както никога досега. Посещението на китайския лидер Си в Москва навярно е вдъхнало нова надежда на Путин.

Китай поддържа руската икономика

Символиката явно бе съзнателно търсена. Пътуването започна почти в същия ден, в който преди точно девет години бе анексиран украинския полуостров Крим. Путин летя за първи път до окупирания и преди това напълно разрушен град Мариупол – станал сцена на най-тежки военни престъпления. И сякаш в съседна Украйна не се води крайно брутална война, китайският лидер пристигна в Русия на тридневно държавно посещение, а медиите възхваляваха приятелството между Путин и Си и това, че Русия и Китай си партнират "рамо до рамо".

Видимият резултат от срещата: увеличаване на търговията. Това ще обвърже отслабената от войната Русия още по-силно с Китай, но също така ще помогне косвено и за удължаването на тази война. Китай купува все повече руски суровини и продава все повече стоки на Русия. Китайските фирми запълват онези пазари, които преди войната бяха доминирани от западни компании.

Информирал ли е Путин Си за предстоящата ескалация?

Затова пък резултатите от последната китайска дипломатическа инициатива за Украйна са почти незабележими. Може да се предположи, че похвалената от Путин като „основа за мирни преговори“ 12-точкова инициатива на Пекин всъщност не е била сериозно замислена. В противен случай тя нямаше да се появи цяла година след инвазията и нямаше да пропусне централния въпрос - изтеглянето на руските войски.

Замразяването на войната в сегашния момент би било победа за Путин. Ето защо ще стане ясно дали Си се отнася сериозно към своето посредничество, чак след като разговаря с украинския президент Володимир Зеленски.

Това беше едно от онези посещения, при които чак постфактум става ясно какво още се е обсъждало зад плътно затворените врати. Трябва да предположим, че основната грижа на Путин е била да информира Си за възможните си следващи стъпки в Украйна.

През идните месеци Русия може би ще засили офанзивата си по фронта, което ще има брутални последици за украинското население. Ако това е действително така, Москва явно иска още отсега да си осигури подкрепата на Китай, макар тази подкрепа засега да остава невидима за външния свят.

Китай вероятно иска да предотврати евентуално поражение на Русия

Западът наблюдава този все по-силен съюз с изненада и без идеи как да му се противопостави. Той все още се въздържа от остра критика поради икономически интереси и надежди за дипломатическо посредничество. Може би се предполага, че Китай ще се дистанцира от Москва веднага щом стане пределно ясно, че Путин рискува да загуби войната. Може би това наистина ще се случи и „китайската стена“ зад гърба на Путин ще се пропука.

Друг сценарий обаче изглежда по-вероятен: Китай ще се опита да предотврати поражението на Русия, било чрез дипломация или чрез открити доставки на оръжие. Западът трябва да е подготвен за това.

Не беше твърде отдавна, когато в Берлин и други западни столици често казваха: "Не бива да тласкаме Русия в обятията на Китай". Това беше наивно, защото всъщност отдавна се е случило, а сега тази прегръдка става все по-силна и Западът няма възможности да я осуети. Посещението на Си в Москва само я направи по-очевидна.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 20 гласа.

Свързани новини