Президентът Румен Радев няколко пъти повтори тази седмица, че България няма да участва в изпращането на 1 млн. боеприпаси за Украйна. На 3.03.2023 обаче Радев е подписал Заключенията на Европейския Съвет, в който взе участие.
В тях се казва, че ЕС е "твърдо и изцяло на страната на Украйна и ще продължи да оказва силна политическа, икономическа, военна, финансова и хуманитарна подкрепа на Украйна и нейния народ толкова дълго, колкото е необходимо". Освен това се приветства "постигнатото в Съвета споразумение за спешна доставка на наземни и артилерийски боеприпаси за Украйна, а при поискване - и на ракети". В Заключенията на Съвета се казва също така, че ангажиментът за военна помощ за Украйна "не засяга специфичния характер на политиката за сигурност и отбрана на някои държави-членки".
ДВ се свърза с Руслан Трад, изследовател към Атлантическия съвет, за коментар върху позициите на президента Радев и служебното правителство относно изпращането на боеприпаси.
Министърът на отбраната Стоянов изтъкна, че България няма възможност да изпрати 155-милиметрови снаряди за Киев. Така ли е наистина?
Руслан Трад: 155-милиметровите снаряди са искани от Киев заради типа артилерия, който се използва на терен. Но Киев също и използва артилерия, която работи със снаряди от 152 мм. Докато за първите българските институции в лицето на министъра на отбраната директно отричат, че могат да бъдат доставяни, тъй като нямало такива на склад у нас, то нищо не се каза за 152-милиметровите. България не само произвежда такъв тип снаряди, но и вече е пращала в Украйна. Сделката на ЕС за доставка на снаряди за Украйна включва и двата вида - нещо, което министърът на отбраната не каза в изявленията си.
Как обяснявате противоречията в говоренето и поведението на Радев по темата за оръжията?
Руслан Трад: Изказванията на президента Радев и министър Стоянов са за вътрешна употреба. Прави впечатление, че има разлика в позициите в чужбина и в България, като навън Радев се опитва да се покаже като лоялен партньор, а пред български медии говори за това, че София няма да участва в изпращане на снаряди. Нелепо е.
Има ли данни, че при управлението на служебния кабинет на Гълъб Донев българското оръжие продължава да достига по заобиколен път до Киев, както при управлението на Кирил Петков?
Руслан Трад: Все още е рано да се каже категорично дали и сега България продължава да изпраща и продава оръжия в Украйна, но нека погледнем данните. Българска оръжейна индустрия винаги е имала силни позиции в редица държави, но никога не се е справяла толкова добре, както сега - с износ, оценен на 4,3 милиарда долара миналата година, което е три пъти повече от предишния рекорд.
Автор: Петър Чолаков