Отидете към основна версия

2 242 2

Мавродиев: Има конфликт на интереси по сделката с EVN /Обновена/

  • дянков-
  • трайков-
  • прокопиев-
  • кфн-
  • стоян мавродиев

Мавродиев отговори на обвиненията на замесеният в скандала бивш икономически министър Трайчо Трайков и посочи за открити редица нарушения от страна на „Булброкърс”.

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Компанията „Булброкъркс”, свързвана с Иво Прокопиев и инвестиционен посредник по сделката за продажбата на държавния дял в EVN, е била в конфликт на интереси. Това заяви председателят на Комсията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев в ефира на bTV, изнасяйки подробности за сигнала, подаден от финансовия регулатор към прокуратурата за ощетяване на държавния интерес с 87 милиона лева.

Мавродиев отговори на обвиненията на замесеният в скандала бивш икономически министър Трайчо Трайков и посочи за открити редица нарушения от страна на „Булброкърс”.

По думите на председателя на КФН информацията за мащабните нередности по сделката излизат чак сега, защото до момента е била зивършвана проверката. „Сделката приключи преди Коледа 2011г., а аукционът започна на 21 декември. Проверката на КФН започна от януари 2012 г. , включително на място - в офисите на "Булброкърс". Прокопиев знае, че проверяваме сделката от самия й край и през август 2012 г. са съставени много актове за административни нарушения, както на „Булброкърс”, така и на пълномощника на EVN". Мавродиев отрече да има внезапна реакция, а данните са резултат от дългогодишна систематична проверка.

В подробностите, които председателят на КФН разкри за първи път след данните за подадения към обвинението сигнал, става ясно, че фирмата-посредник е в конфликт на интереси. „Оказва се, че компанията представлява от една страна българската държава и от друга самото ЕРП.” „Тук става дума за посредник, който получава пари от един клиент и от друга страна от друг клиент – това е конфликт на интереси. Ние сме счели че „Булброкърс” е предпочел интереса на единия от своите клиенти пред интереса на България”, заяви Мавродиев.

По повод на твърденията на бившия икономически министър Трайчо Трайков, че КФН е одобрила вече проспект за продажбата на остатъчния държавен дял и в този смисъл явно не си е свършила работата, Мавродиев посочи, че проспектът всъщност не одобрява цени, а само информация. „ КФН одобрява проспект, който е информационен меморандум и в него няма цени”, заяви той посочвайки, че Агенцията по приватизационен контрол (АПСК) не бива да бъде обвинявана, тъй като тя няма експертиза в сферата и точно заради това се наема консултант.

„КФН одобрява проспекта на 6 декември, а няколко дни по-късно –на 13 декември се съобщава цената по аукциона на фондовата борса”, обясни механизма Марводиев, уточнявайки, че тази цена е еднолично одобрена от „Булброкърс”. „Вместо това на закрития аукцион ние разбираме, че е имало система за множество лимитирани поръчки – това са много заявки, които се подават през малък интервал от време”, заяви той, описвайки по думите му пазарната манипулация.

Мавродиев посочи, че компанията, свързвана с Прокопиев е била длъжна да докладва при подобни финансови манипулации. „Това е второ нарушения – те абдикират от задължението си да ни информират и така са блокирани други играчи от възможността да участват в търга”.

И други нарушения

Шефът на финансовия регулатор посочи и други нарушения – едно от тях е фактът ,че аукционът се е провел на 21 декември. „Тогава по света почти няма борсова търговия и съответно няма инвеститорски интерес”.
Шефът на КФН акцентира върху оценката на „Булброкърс”, направена при търговото предложение на EVN. Когато компанията решава да не се търгува повече на Българската фондова борса, посредникът е оценил от колко да започне търгуването на акциите за изкупуване на всички дялове. При търговото КФН одобрява цената, уточни Мавродиев.

„Началната цена първоначално е около 1600 лв., а ние одобряваме търгово за над 3000 лв. на акция”, заяви той.

Финансовият регулатор е одобрил цена след няколко връщания на проспекта и тази цена е увеличавана - възникват въпроси към прокуратурата да разследват сделката. „Когато Прокопиев твърди, че това е лично отношение към неговата компания, той пита защо не сме проверили приватизационните търгове на другите ЕРП-та. Направихме го - нямаше никакви манипулации при ЧЕЗ и Енерго – про”, коментира Мавродиев, уточнявайки, че там е имало други посредници.

Недостатъчен контрол

Вината на бившите министри от кабинета на ГЕРБ Мавродиев обясни с това, че не са упражнили достатъчно контрол. „Смятаме, че има непредприети достатъчни действия както от принципала – икономическото министерство, така и от вицепремиера Симеон Дянков, който контролира МИЕТ”, заяви той. „Не обвиняваме никой, а даваме сигнал след разкриването на мащабна финансова манипулация - има умишлено причиняване на вреди и координирано поведение”.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Трайчо Трайков: Не съм обвиняем

    „До момента има интервю, според което моето име фигурира в някакъв сигнал до прокуратурата. Според досега описаната конструкция няма как моет ...
    16.09.2013
    1 118
    1
  • Трайков: Мавродиев спасява поста си

    Изказванията на ръководител на държавен регулаторен орган са неуместни в политически контекст по принцип. Това заявява бившият министър на икономик ...
    13.09.2013
    1 514
    2
  • КФН даде Дянков, Трайков, Прокопиев на прокурор

    Бившите министри на финансите и на енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков от правителството на ГЕРБ и свързваната с Иво Прокопиев финансова ко ...
    12.09.2013
    1 450
    3