Отидете към основна версия

3 228 13

Атина, ул. "Кораи": централата на нацисткия ужас

  • нацисти-
  • история-
  • атина-
  • гърция-
  • нацистка германия-
  • адолф хитлер-
  • ужас-
  • централа

Ето историята на това мрачно място

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Всяка метрополия има своите потайности, за които дори и много от местните хора не знаят. Едно такова място, почти неизвестно на атиняните, има в центъра на гръцката столица – съвсем близо до Националната библиотека и до централната сграда на университета, разказва Михаел Мартенс във „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“.

На вратата пише „Исторически паметник 1941-1944“, но от надписа изобщо не се разбира за какво става дума и какво се крие зад вратата. Който я отвори обаче, само след няколко крачки надолу по стълбите попада в съвсем друг свят – в катакомби от времената на германската окупация на Атина през Втората световна война. Тези многоетажни подземни съоръжения са построени навремето от германците като бомбоубежища.

Сградата на ул. "Кораи" 4

Сградата в самия център на Атина, на ул. „Кораи“ 4, е била една от най-модерните в целия град, с централно парно отопление, асансьори и климатична инсталация. Била е собственост на гръцка застрахователна компания, пише още ФАЦ. Германците я отчуждават непосредствено след навлизането си в Атина в края на април 1941 и до октомври 1944 тя става център на нацистките ужаси в Гърция.

Над земята са офисите, а под земята - камерите за изтезания, разположени на няколко етажа. Убежището се превръща в затвор, централа за подслушване и междинна спирка към по-нататъшното транспортиране на задържаните към концентрационните лагери или към килиите за изтезания и екзекуции.

През 1945 година британците за кратко използват мястото като команден център, след което всичко, случило се в подземията, потъва в забрава. Мястото е открито отново едва 45 години по-късно, описва историята на сградата Михаел Мартенс.

Прощални писма и послания

Старите атиняни все още са знаели за мястото, от което мнозина не се връщали. По инициатива на германското министерство на културата през 1990 година катакомбите са възстановени и от май 1991 са достъпни за обществеността. Най-важното в тях са множеството надписи, рисунки и последните послания, издълбани от отчаяните затворници по стените.

Реставраторите успяват да идентифицират 239 имена на затворници, предимно гръцки, но се срещат и немалко италиански. В пукнатини на зидовете или процепи между вратите и стените били намерени укрити от затворниците прощални писма и други техни послания.

Отвъд вратата на катакомбите в центъра на Атина животът продължава да пулсира, завършва репортажа си във ФАЦ Михаел Мартенс. Но никой, който е бил там долу, не може да отмине с безразличие – без да се замисли какво се е случвало на това място.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 12 гласа.

Свързани новини