Путин ще загуби в Украйна, ще бъде изтласкан и от Азия
© Виталий Портников
Лидерите на страните от Централна Азия - Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан и Киргизстан - пристигнаха в Сиан за първата по рода си среща на върха Китай-Централна Азия.
Президентът на Китайската народна република Си Дзинпин ги посрещна с характерната за китайския протокол пищност, с танци и банкет. Всичко трябваше да покаже, че в Сиан се приемат важни гости, тази древна имперска столица на Китай.
За президента на Китайската народна република срещата в Сиан наистина е от особено значение. Първо, срещата на върха се провежда почти едновременно със срещата на лидерите на Г-7 в Хирошима, Япония. Китай не е член на този неформален клуб на представители на развитите икономики на демократичния свят. Но Си Дзинпин иска да докаже, че е лидер на регионалната политика и ще трябва да се съобразяват с него във всеки случай. Освен това интересът на Китай не се ограничава до страните, представени на срещата.
Наскоро ръководителят на външнополитическия отдел на Китай Цин Ган проведе безпрецедентна тристранна среща в Пакистан с участието на пакистанския външен министър Билавал Бхуто Зардари и ръководителя на външнополитическия отдел на „талибанския“ режим в Афганистан Амир Хан Мутаки. И това е поредната заявка за регионално лидерство.
Друга важна причина е да се наблегне на намаляването на влиянието на Русия в региона на Централна Азия – същия този регион, който доскоро в Москва самоуверено наричаха „задният двор“ на Кремъл. Да, на 9 май можехме да видим всички лидери, които сега са дошли да видят Си Дзинпин на парада заедно с Владимир Путин. Но такава колективна среща с руския президент е ежедневие, както и срещите във формат Русия-Централна Азия. Но срещата на върха на китайския лидер с президентите от Централна Азия, на която Владимир Путин не присъства, се провежда за първи път в историята.
Специален формат без Путин
Изглежда, че Си Дзинпин може да използва срещите на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) за многостранна комуникация с президентите от Централна Азия, но в Пекин решиха да разработят специален формат. Без Путин.
Впрочем на неотдавнашната среща на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Самарканд Путин вече не изглеждаше като лидер, а като обикновен участник в срещата. Вместо това централноазиатските президенти възприемаха китайския гост като безспорен лидер на срещата. Наблюдателите в региона бяха впечатлени и от факта, че Си Дзинпин направи първото си чуждестранно посещение след пандемията не другаде, а в Казахстан. По време на преговорите с президента на тази страна Касим-Жомарт Токаев, ръководителят на КНР декларира гаранции за суверенитета и териториалната цялост на Казахстан. На фона на регионалната тревога за бъдещето, възникнала след атаката на Русия срещу Украйна, това не бяха просто учтиви думи.
Демонстрацията на разбирателство с Токаев, бивш служител на съветското посолство в Пекин и експерт по китайски език, продължи и по време на тазгодишната среща на върха. Токаев пристигна в Сиан ден преди началото ѝ и проведе двустранни разговори със Си Дзинпин. Но всъщност това не бяха преговори, а празник, тъй като в деня на срещата президентът на Казахстан навърши 70 години и искаше да отпразнува юбилея в компанията на китайския лидер.
Изданието South China Morning Post, което е близко до ръководството на Китай, в своя репортаж за тези преговори специално отбеляза, че Си Дзинпин се среща с политик, който не се страхува да предизвика самия Владимир Путин и припомни речта на Токаев на Петербургския икономически форум, когато той обяви, че не признава суверенитета на т. нар. „народни републики“ (групировките „ДНР“/„ЛНР“, действащи в окупираната от Русия част на Донбас) в присъствието на руския президент.
Путин е затънал в Украйна
Ръководителят на КНР проведе също двустранни разговори с ръководителя на друга важна централноазиатска държава - узбекския лидер Шавкат Мирзийоев, който току-що успя да "занули" президентските мандати и се сдоби с възможността да управлява до 2040 г. И основното значение на тези преговори и самата среща на върха в Сиан е отслабването на влиянието на Русия в региона. Путин е затънал в авантюрата си в Украйна и китайският лидер бърза да заеме мястото му и окончателно да изтласка Русия от Централна Азия.
Източник: radiosvoboda
Бесарабски фронт