Над 80 000 души демонстрираха в Кишинев в подкрепа на "европейска Молдова". Те показаха ясно, че искат да се отърват от задушаващата прегръдка на Русия и да бъдат част от цивилизована Европа. Репортаж на Роберт Шварц.
"Ако и сега не успеем, сме просто загубени", казва Василе, около петдесетгодишен мъж с европейско знаменце в ръце. Той е излязъл заедно с цялото си семейство на площада на „Великото народно събрание“ в Кишинев, за да подкрепи проевропейския курс на своята страна. Редом с него още 80 000 души от цялата страна вчера последваха призива на президентката Мая Санду. Те искаха да покажат на света, че Молдова е част от Европа.
"Част от цивилизования свят"
„Да се измъкнем най-после от задушаващата прегръдка на Русия“, казва Василе, според когото войната в Украйна е разбудила хората. Сега молдовците имат уникалния шанс да се превърнат в част от цивилизования свят, вярва Василе. Море от европейски и молдовски знамена, много плакати, усмихнати лица – така изглеждаше площадът вчера.
Една жена гордо ни показва своя собственоръчно написан плакат: „Ние, народът, днес решаваме завинаги: Молдова е европейска“. На десетина метра от нея са се скупчили студенти. „Не на руския ботуш!“ и „Подкрепа за интеграцията в ЕС“ – гласят техните плакати. Навред цари празнично настроение. Всички с напрежение очакват двете главни ораторки на митинга: президентката на страната Мая Санду и председателката на Европарламента Роберта Мецола.
„Нашата цел е до 2030 година Молдова да стане пълноправен член на ЕС“, казва Санду. Тя уверява десетките хиляди хора, че Европа не е просто някакъв безсъдържателен лозунг: „Европа е начин на живот, Европа е мечта, която трябва да се сбъдне, Европа е шанс за нашия народ да живее в мир, спокойствие и благоденствие“, възкликва президентката от трибуната. А хората скандират „ЕС и Молдова“. В неделния ден на площада ясно се усеща, че молдовците се чувстват част от Европа и очакват ЕС да ги приеме.
"Молдова е Европа - и Европа е Молдова"
Президентката Мая Санду символично проговаря и на украински, а площадът отговаря гръмогласно: „Слава на Украйна!“ Огромна е солидарността на молдовските граждани със застигнатите от жестока война съседи. Огромни са обаче и страховете, че Молдова може да бъде следващата жертва на руската агресия. Много хора са шокирани от заплахите, които Москва вече на няколко пъти отправя. Неслучайно Мая Санду си пожелава една европейска Молдова със силни и благонадеждни приятели, които я пазят от агресори, разпалващи войни и убиващи хора, и не я оставят на произвола на съдбата.
По лицата на хората е изписано, че са очаквали да чуят точно тези думи. Думите, които им помагат да не губят надежда. 34 години, след като страната им получи независимост от някогашния Съветски съюз, хората най-после искат „у дома, в Европа“.
„Молдова е Европа – и Европа е Молдова“ – така председателката на Европарламента Роберта Мецола приветства десетките хиляди на площада. На площада се приема и обща резолюция, според която мнозинството хора в страната искат да принадлежат към голямото европейско семейство.
Румънският евродепутат Зигфрид Мурешан, председател на делегацията на Европарламента за отношенията с Молдова, е смаян от мощното излъчване и убедителността на това „Народно събрание“. „Хората в Република Молдова днес дадоха ясен сигнал за европейска интеграция. Тук дойдоха 80 000 души от цялата страна, стари и млади, всички те имат едно послание“, каза Мурешан в интервю за ДВ. Според него хората в страната добре знаят, че интеграцията в ЕС е дълъг процес, който изисква многогодишна работа и реформи, но са готови за всичко това. „Хората тук искат да живеят като граждани на Европа, те споделят нашите ценности“, добавя евродепутатът.
Молдова иска да напусне ОНД
Дни преди този огромен митинг Република Молдова внесе искане за напускане на така наречената „Общност на независимите държави“ (ОНД). Тази организация се опитваше да задържи под един покрив някогашните съветски републики. Председателят на молдовския парламент Игор Гросу оповести, че излизането от ОНД е стъпка, взета след консултации между президентката, правителството и представители на гражданското общество. Гросу добави, че след началото на окупационната война срещу Украйна вече не може да се говори за никаква общност.
Допитванията показват, че почти 60% от хората в страната искат влизане в ЕС. Същото твърди и Василе, който разказва за своите колежки и колеги. Почти половината от тях били с проруски нагласи, но нападателната война на Русия срещу Украйна накарала мнозина да променят нагласата си. Тези хора вече също виждат собственото си бъдеще в границите на една обединена Европа, казва той.