Отидете към основна версия

3 031 5

6 стъпки за излизане от кризата: Край на третата българска република

  • реформаторски блок-
  • криза-
  • стъпки-
  • кунева

Реформаторският блок за алтернативата, от която България се нуждае днес

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Повече от 10 месеца управляващите показаха, че са неспособни да решат острата политическа криза. Недоверието в политиците и институциите заплашва основите на обществото ни. И предишните, и днешните управляващи се провалиха, се посочва в разпространена до медиите позиция на Реформаторския блок.

Последните 5 години доказаха, че политиците на власт не намират път за извеждане на  България от икономическата депресия. Провалиха се в доходите, заетостта, образованието и здравето, в демографската политика и в гарантирането на демокрацията. България и българите сме изправени пред фалит. Властта обрича гражданите на бедност или емиграция.

Това не е бъдещето, което искаме за нашата нация.

Ние, от Реформаторския блок, заявяваме, че само нови правила и законност могат да осигурят по-високи доходи, нови работни места и приток на инвестиции. Днешните управляващи не могат да осъществят тези промени. Липсва им политическа воля и обществено доверие.

Нужна е дълбока промяна на политическата система, която да върне доверието на гражданите и да намери пътя за преодоляване на бедността. Ние знаем, че участието ни във властта не е достатъчна гаранция. Но като основна политическа сила извън компрометираното 42 НС имаме смелостта да започнем промяната от себе си и да поемем отговорност, като предложим път за излизане от кризата и реформи, от които България се нуждае днес: 

1. Незабавна оставка на правителството. 

Правителството на БСП, ДПС и „Атака“ няма доверието дори на избирателите, подкрепили тези политически сили. То няма доверието на българите и на Европа.

Кабинетът „Орешарски“ е неспособен да осъществява основните си функции по събиране на данъците и осигуряване на гражданския мир и сигурността. Той не може да подобри живота на българските граждани.

 2. Приемане на спешни промени в Изборния кодекс, предложени от Реформаторския блок и съобразени с международните препоръки.

3. Разпускане на 42 НС и насрочване на нови избори

Днешният парламент връща България назад. Доказа го с погазването на законите и правата на гражданите, с нарушаването на Конституцията и на Договора за присъединяване към ЕС. Да се търси възможност за нов кабинет в рамките на 42 НС е   само би задълбочило кризата.

Партиите и протестиращите да постигнат съгласие за дата за провеждане на парламентарни избори най-късно заедно с изборите за ЕП и назначаване на служебен кабинет.

4. Провеждане на нови избори. Постигане на съгласие в 43 НС за програма за спешни мерки за излизане от кризата.

5. Съставяне на реформаторско правителство с ограничен мандат.

Задача на  правителството и мнозинството в следващия парламент е приемане на спешни и краткосрочни решения за подобряване на живота на българските граждани и оптимизиране на дейността на държавните институции чрез:

А. Прилагане на икономическите мерки, предложени от Реформаторския блок, които ще доведат до  ограничаване на корупцията, особено в обществените поръчки и енергетиката. Ще насърчат кредита и установят справедливи отношения между банките и кредитополучателите. Ще подобрят бизнес климата, ограничат монополите и създадат условия за съживяване на малкия бизнес, нови работни места   и повишаване на доходите.

Б. Осъществяване на промени в администрацията, които ще спрат незабавно партийните назначения, ще гарантира независими държавни регулатори и институции, които да работят в интерес не на партиите, а на гражданите – за нашето здраве, образование и социална защита.  

В. Радикална реформа в съдебната система, МВР и прокуратурата, която ще даде възможност за начало на операция „Чисти ръце“.

Г. Приемане на изцяло ново изборно законодателство, съобразно предложенията на Реформаторския блок, неправителствения сектор и международните препоръки, което да гарантира честни избори и край на купуването на гласове.

Д. Приемане на нови медийни регулации, които да осигурят действителна независимост и прозрачна собственост на медиите, да предотвратят монопола и да създадат честна среда за обществен дебат.  

6. Обществен дебат за промени в  Конституцията и националните приоритети на България, който да положи основите на Третата българска република и да завърши с решение за свикване на Велико народно събрание.  

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини