Отидете към основна версия

3 556 40

Голямата битка на Украйна

  • украйна-
  • володимир зеленски-
  • владимир путин-
  • нато-
  • русия-
  • война-
  • валерий залужни

Буксуваща контраофанзива, разногласия, недостатъчно оръжия - Украйна е изправена пред много предизвикателства

Снимка: Facebook, Володимир Зеленський
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Преди една година украинската армия освободи Херсон от руска окупация. Когато украинският президент Зеленски нарече 2023 "годината на завръщането", хората очакваха от нея емоции, подобни на онези в Херсон тогава. Днес вече е ясно, че тези надежди остават несбъднати, пише АРД.

Украинската контраофанзива премина без мащабни успехи. Причините за това са комплексни и подлежат на дълго обсъждане на Запад. Бяха обещани много и различни оръжия, но не всички бяха доставени. Това предостави на Русия достатъчно време да разшири позициите си и да минира фронта. Много военни експерти казват, че очакванията към украинското настъпление са били твърде големи.

Зеленски и Залужни - разногласията растат

Украйна обаче също очакваше повече и вече никой не го крие. Пред британският "Икономист” главнокомандващият на украинската армия Валерий Залужни коментира опасността от патова ситуация и сравни положението с Първата световна война. Политиците в Киев не бяха доволни от анализа му, отбелязва АРД.

Зеленски и Залужний, както и голямата част от сънародниците им, са обединени около една обща цел - Украйна да си върне всички територии, в това число и Крим. Затова се и смята, че украинският президент е бил удивен, когато е прочел анализа на своя главнокомандващ в медиите. По всичко личи, че казаното от него не е било съгласувано с властите в Киев, пише АРД. Президентската институция гледа на сравнението с Първата световна война като на торпилиране на усилията ѝ, пише германската обществено-правна медия.

Дори доверието към Зеленски е спаднало

И докато Залужний вероятно целеше да разтърси Запада с трезвия си военен анализ и да ги подтикне да доставят повече оръжия, политическият кръг около Володимир Зеленски се опасява, че ефектът може да е обратен. Затова президентът сега се старае да върне Украйна в позиция на доминация - както на фронтовата линия, така и в стратегическите комуникации. Това е и причината Залужний, който дълго беше смятан за недосегаем, да бъде публично порицан от президентската администрация. Посланието е само едно - никой не е недосегаем.

Говори се дори за смени на някои от най-високопоставените военни в Украйна, включително генерали. Целта е украинците да видят, че се понася отговорност, обяснява АРД. Подобно трябва да е посланието и към Запада - че за развитието се на бойното поле не са отговорни само те. Президентът Зеленски обаче също вече е обект на критики. Украинското общество все още има доверие на Зеленски, но то е спаднало - от 91 процента на 76 в последните няколко месеца, уточнява АРД. Освен за липсата на военни успехи, Зеленски е критикуван и за това, че не умее да приема критика.

Киев не може да рискува подкрепата на Запада

Всички в Украйна са наясно с едно - без помощта от Запада страната няма да успее да надделее във войната на изтощение срещу Русия. Производството на оръжия в самата Украйна е увеличено значително - очаква се да се произвеждат все повече дронове и муниции. Но тъй като Русия разполага с много повече хора и оръжия, както и с военна помощ от Северна Корея и Иран, Украйна не може да се справи без подкрепата на ЕС и САЩ. Сега доставките на оръжия за Украйна са намалели, оплаква се самият Зеленски, цитиран от АРД. По думите на украинския президент това е резултат от войната в Близкия изток. Доставките намаляват, защото всички партньорски държави мислят и за своя оръжеен резерв. Според Зеленски обаче Западът трябва да повиши капацитета си за производство.

Затова и тонът е променен. През януари Зеленски обвини германския канцлер Олаф Шолц в липса на политическа воля. Сега украинският президент говори за доверието, което има в Шолц и казва, че отношенията между двете държави са на най-високото си ниво в историята. Въпреки че канцлерът продължава да е против доставянето на крилати ракети "Таурус". Ракетите с далечен обсег могат много да помогнат на Украйна - например за да ограничи доставките до незаконно анексирания Крим. Украинските власти не са спирали да убеждават германските си колеги в необходимостта от подобни ракети, пише АРД. Публично обаче се чуват само благодарности - в настоящата ситуация Украйна не може да си позволи да рискува добрите си отношения с втория си най-голям снабдител на оръжия.

Украйна цели да е в позиция на силата

Повече от 630 дни след началото на руската война срещу Украйна изглежда, че лидерите на страната имат адекватен поглед над възможностите пред тях. Никой в Киев вече не говори за бързо отвоюване на окупираните от Русия територии. Но военните успехи в Крим предизвикват гордост. Според украинските власти отслабването на руския черноморски флот е довело до това 151 товарни кораба да успеят да използват временния коридор в Черно море. Украйна се нуждае от още такива военни успехи, пише АРД. Надеждата в президентската администрация е, че това не само би повдигнало духа на хората, но би вдъхнало на страната и политическа сила. Само от позицията на силата идеята за преговори не би била напълно изключена.

Автор: Васили Голод АРД

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 35 гласа.

Свързани новини