Отидете към основна версия

2 537 20

Украйна предложи на ОССЕ да се отърве от Русия

  • бесарабски фронт-
  • оссе-
  • украйна-
  • русия-
  • владимир путин-
  • война-
  • виталий портников

Байдън е прав, когато говори за необходимостта от формиране на нов ред в международните отношения

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Украйна предложи на ОССЕ да се отърве от Русия. Какво означава изнудване от страна на Кремъл?
© Виталий Портников

Истинска дипломатическа сензация миналата седмица стана пристигането на руския външен министър Сергей Лавров на срещата на ръководителите на външните министерства на страните-членки на ОССЕ в столицата на Северна Македония.

Сергей Лавров просто не беше допуснат да присъства на предишната среща на министрите от ОССЕ в Полша, но сега външният министър на Северна Македония Буяр Османи оправда поканата си с факта, че без участието на Лавров и други членове на руската делегация в срещата Русия може да блокират работата на ОССЕ. Наистина, в организация, която взема решения единствено въз основа на консенсус, Русия има такава възможност.

През 2014–2022 г. Съветът на Европа премина точно през подобен процес, за да намери „консенсус“ с руските изнудвачи. Тогава Русия настоя санкциите срещу нейната делегация, наложени след окупацията на Крим, да бъдат отменени и заплаши да спре плащането на членски внос в бюджета на организацията и да блокира работата на нейните ръководни органи.

Тогава опитът за разбирателство с Москва доведе до истинска имиджова катастрофа, когато тогавашният ръководител на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), испанският парламентарист Педро Аграмунт, посети Сирия по време на войната с руски военен самолет заедно със санкционирани депутати на Държавната дума на Руската федерация.

След като санкциите срещу Русия наистина бяха отменени, ПАСЕ обясни това с необходимостта от „диалог“. Руската делегация се върна в заседателната зала, но не за дълго. След 24 февруари 2022 г. Русия беше изключена от Съвета на Европа.

За ОССЕ такава институционална възможност съществува само теоретично. За да бъде изключена една страна, всички останали трябва да са съгласни с нея. Самият факт на присъствието на Беларус в ОССЕ вече изключва възможността за такова решение, но дори и без дипломатите на Александър Лукашенко щеше да има други страни в организацията, които биха се противопоставили на изключването на Русия. Въпреки че, разбира се, има много повече от онези, които не искат да седнат на една маса със Сергей Лавров.

Украйна предложи да се изключи Русия
В навечерието на срещата в Скопие украинският външен министър Дмитро Кулеба предложи на колегите си да се отърват от Русия, но на практика това би означавало преучредяване на организацията, оттегляне на част от страните, подкрепящи Москва, от нея - предимно част от бившите съветски републики, които все още са членове на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ - рус.) и Евразийския икономически съюз и трансформация на „новата“ ОССЕ в стария Съвет на Европа. Възниква въпросът – защо?

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа е структура, създадена след подписването на Заключителния акт на Конференцията за сигурност и сътрудничество в Европа. Един от основните постулати на този документ е неприкосновеността на европейските граници. Русия обаче разруши самата същност на Заключителния акт, като реши да окупира Крим.

ОССЕ на практика престана да съществува

От около 10 години ОССЕ съществува само на хартия, а не като структура, способна да защитава определени принципи. Това разбира по-добре от всеки друг и самият Сергей Лавров, който по време на престоя си в Северна Македония на няколко пъти подчерта, че Русия не вижда смисъл от съществуването на ОССЕ. И наистина, какъв е смисълът Москва да подкрепя съществуването на организация, която със самия факт на работата си напомня, че Русия е нарушила основните си принципи.

Ако поне една от страните от ОССЕ демонстративно наруши Заключителния акт, а други се опитват да си затворят очите за това и да се преструват, че основното е да се избере нова държава, която да председателства организацията, то това означава, че ОССЕ всъщност е престана да съществува. Остава само една бюрократична структура, която не може да защити принципите си. А също и министерски срещи, от които половината участници просто бягат, ако видят руския министър на външните работи някъде там!

Разбира се, трудно е да си кажеш, че международното право, така мъчително формирано след Втората световна война, е унищожено от онези, които цинично казват, че не искат да живеят „по правилата“. Но това е така - международното право е унищожено!

И президентът Джо Байдън е прав, когато говори за необходимостта от формиране на нов ред в международните отношения. Но в този нов ред едва ли ще има място за организации, в които агресорът и жертвата са на една маса.

Източник: Виталий Портников за Крым.Реалии

Бесарабски фронт

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 36 гласа.

Свързани новини