Отидете към основна версия

1 207 13

Евгений Кънев: Всяка фаза на Прехода ни след 1989 година е започвала с договаряне на реформатори и Статукво

  • преход-
  • реформатори-
  • статукво

Явно демократичната общност е разделена между реалисти и моралисти

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Явно демократичната общност е разделена между реалисти и моралисти.

Реалистите преглъщат сглобката и нейната висока цена за ПП-ДБ, заради България.

Моралистите - погнусени от изпирането на двама души - предпочитат опозиция на висока цена за България, заради ПП-ДБ.

Добрата новина е, че реформаторите вече са минавали през такива моменти в Прехода и можем да се поучим от този опит.

А той е недвусмислен - всяка фаза на Прехода е започвала след договаряне на реформатори и Статукво.

Първата фаза (1989-1996) - политическият преход от еднопартийна тоталитарна държава към плуралистична многопартийна демокрация започна с Кръглата маса между реформатори и Статукво през 1990 г, на която бяха уговорени първите свободни избори. След като бе приета Конституцията, реформаторите дойдоха на власт без свое мнозинство и опитаха силово да смачкат Статуквото, като приеха редица закони и действия срещу него. В резултат, паднаха от власт след 9 месеца. След това бяха твърда опозиция на Статуквото до 1994 г, когато загубиха драматично следващите избори и качиха Жан Виденов във властта със собствено мнозинство.

Втората фаза (1997-2008) - икономическият преход от държавно-планова към пазарна икономика започна след историческия компромис между реформатори и Статукво на 4.2.1997 г., когато Статуквото сдаде властта, но при неясни условия. В следващите години на самостоятелно реформаторско управление не само, че никой не водеше битка със Статуквото чрез институциите, не само то спечели от приватизацията, но дори подкрепи членството в ЕС и НАТО - явно това е бил правилния път избран от Иван Костов. Който предпочете да изгради новите институции на държавата и нейната интеграция в ЕС вместо съдебните битки.

Третата фаза на Прехода (2009-…) е прехода към правова държава. Той продължава и до момента, не защото реформаторите нямаха послания, с които да спечелят мнозинство за такъв преход и до ден днешен. А защото заради успешния икономически преход и вече в ЕС - повече никога не успяха да спечелят социалния масов вот. Не успяха и да договорят Прехода през 2015 г.

Но успяха сега. Защото преходът към правова държава не се заключава в това да хвърлиш ББ и ДП в затвора, макар че и това се опита - и в резултат, отново падане от власт след няколко месеца. Присъдите трябва да са резултат от завършилия преход. А за да завърши той, трябва да се изгради първо архитектурата на съдебната система, която да налага правилните хора, вместо те - както се случваше досега - да са чуждо тяло, което системата абортира.

Преходът продължава и ще е успешен не толкова, ако сегашните лица на Статуквото попаднат в затвора, а ако Статуквото спре да се възпроизвежда. Затова е фундаментално важно какви хора ще влязат в съдебната система и регулаторите.

Тогава ще спрем да говорим за “изпиране” или не на този или онзи. Защото това няма да е работа на политиците, които трябва да търсят мнозинства без да се страхуват от набеждаване в аморалност. А на съдебната система, която ще има достатъчно време до изтичане на давността на престъпленията през последните години.

(Текстът е от фейсбук страницата на автора)

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 15 гласа.

Свързани новини