Отидете към основна версия

3 121 62

Има ли риск Украйна да капитулира? Военен експерт пред АРД:

  • украйна-
  • франц-щефан гади-
  • капитулация-
  • русия-
  • война-
  • путин

Три са основните трудности, пред които е изправена украинската армия

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Бойният морал на фронта все още е много висок", казва за украинската армия воeнният специалист Франц-Щефан Гади, който току-що се завърна от зоната на бойните действия. Гади все пак пояснява, че за разлика от месеците, когато украинците се готвеха да пробият руската бойна линия, сега сякаш цари усещането за безперспективност. И че ще бъде трудно бойният дух да се запази на това равнище и през настоящата година.

Гади, който е офицер от запаса и международен консултант по военно дело с опит от Ирак и Афганистан, коментира пред германската обществена медия АРД, че е говорил с висши военни в Украйна и не вижда сигнали моралът на бойното поле да колабира. "За тази година тяхната отбранителна стратегия е да защитават всяко парче украинска земя, като може да се стигне и до стратегически отстъпления. А една отбраняваща се армия има различна мотивация от една армия, която минава в настъпление", казва той.

Трите големи проблема пред украинската армия

За разлика от разпространеното мнение, Франц-Щефан Гади смята, че боеприпасите за украинската артилерия засега стигат. За отбрана на украинците им трябват по 2000-3000 снаряда на ден, които в момента са налични. А когато бъде одобрен американският пакет с помощи, положението ще се подобри, смята Гади, който обаче изтъква, че има друг по-сериозен проблем - липсата на хора. "Това е най-тежкият проблем и за него няма непосредствено решение. Ще минат месеци, преди на фронта да бъдат изпратени нови сили - това едва ли ще стане преди края на лятото", коментира той. Военният специалист допълва: "При това те трябва да получат адекватно обучение, защото когато хвърляш в боя необучени войници, това увеличава опасността от големи загуби и намалява мотивацията и боеспособността."

Гади смята, че и Западът има вина за недостига на човешка сила в украинската армия. Тъй като Украйна не е знаела с какви боеприпаси ще разполага, е било трудно да аргументира нова мобилизация. А в момента подобна идея е много непопулярна сред хората, посочва експертът. Третият сериозен проблем на украинците е липсата на достатъчно укрепителни съоръжения, обяснява той. И допълва, че украинската армия не разполага с специализирани подразделения за такова строителство и освен това изграждането на укрепления би означавало, че Украйна се отказва от земите отвъд тях.

Какъв е потенциалът на руснаците тази година?

В интервюто с германската обществена медия АРД става дума и за руската армия. Независимо че според Гади тя е изгубила цели 16 000 в сраженията за Авдеевка, той смята,че тази армия няма проблем с персонала. Поне през първата половина на година тя няма да има проблеми и с артилерийските боеприпаси, смята военният експерт.

"Техният най-голям проблем е снаряжението, най-вече липсата на бронирани машини. С очите си видяхме, че те използват отчасти и много стара техника (…) Руската армия болезнено усеща последиците от загубата на бронирани машини", казва Гади в разговор с Екарт Аретц от АРД.

По-нататък в този разговор става дума и за модернизираните руски авиобомби ФАБ-3000, които според Гади не са особено точни, но затова пък имат огромна експлозивна сила. Военният експерт обяснява, че тътенът от техните взривове има деморализиращ ефект върху войниците.

"Тази година не може да се очаква голям напредък и победи"

Военният експерт смята, че Русия може да усили офанзивата си през идните месеци. Тя продължава да има артилерийско надмощие от 5:1, дори 6:1, не ѝ липсват нито хора, нито материали за една нова битка, казва Гади. Експертът прогнозира, че Русия ще усили натиска по целия фронт с надеждата да постигне пробив. Това би се оказало трудно постижимо, ако руската армия регистрирана много материали загуби, най-вече на бронирани машини. Но иначе е възможно през втората половина от годината Украйна да бъде принудена да отстъпи по някои части от фронта, предупреждава той.

"Не вярвам, че един частичен колапс на фронта ще означава непосредствено поражение. Но ще усложни ситуацията" - така Франц-Щефан Гади обобщава хоризонта пред Украйна. "Ако обаче Украйна успее да щади войските си, да реши колкото е възможно по-бързо проблема с недостига на персонал, да изгради добри укрепления и да получава достатъчно доставки на боеприпаси, тогава виждам реални шансове украинските войски да се формират по нов начин и през 2025 евентуално отново да минат в настъпление." Според него би било голяма грешка още тази година да се премине в настъпление без нуждата подготовка. "Тази година не може да се очаква голям напредък и победи", прогнозира експертът.

Александър Андреев редактор и автор

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 28 гласа.

Свързани новини