Отидете към основна версия

1 734 65

18 май е Ден на паметта на жертвите на геноцида на кримскотатарския народ

  • геноцид-
  • крим-
  • сталин-
  • сталински репресии-
  • сталински геноцид-
  • татари

Всички слоеве на украинското общество преминаха през терор и репресии: от учени и артисти до работници и селяни

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

18 май е Ден на паметта на жертвите на геноцида на кримскотатарския народ.

В резултат на принудителното депортиране повече от 190 хиляди кримски татари

загубиха домовете си, родината си, роднините си, а много от тях – живота си.

Това припомнят от посолството на Украйна в България.

През 2015 г. Върховната Рада на Украйна призна това престъпление на комунистическия режим за геноцид на кримскотатарския народ, по време на който са извършени умишлени убийства, причинени са тежки телесни наранявания и умишлено са създавани условия на живот, насочени към физическото унищожение на кримските татари. Канада, Латвия и Литва също признаха тези действия за геноцид на кримскотатарския народ.

Комунистическият режим на СССР и по-късно русия в продължение на десетилетия целенасочено разпространяваше мита за кримските татари като предатели. Държавата окупатор използва същата реторика и сега, за да посее вражда, потисничество и раздор в окупирания Крим.

Руската федерация отрича геноцида над кримските татари през 1944 г. и не поема отговорност за сталинските репресии и депортации. Освен това след окупацията на Крим и град Севастопол през 2014 г.

Руската федерация продължава престъпленията на тоталитарния съветски режим и руската империя срещу кримските татари:

- извършва репресии и преследване, целенасочено нарушава правата им като коренно население на Украйна, незаконно набира на военна служба, унищожава културното наследство, фалшифицира историята, милитаризира образованието и обществения живот.

Украинският народ, претърпял преследване и репресии, станал жертва на съветския геноцид Гладомор от 1932-1933 г., осъзнава и напълно споделя болката от депортацията.

80 години след депортацията руската федерация продължава тоталитарната, съветска по характер, имперска по дух традиция на поробване, извършвайки комплексни и системни репресии срещу кримските татари, несъгласни с окупацията на Кримския полуостров.

Русия донесе в Крим политически мотивирано преследване, насилствени изчезвания, убийства, лишаване от свобода на словото и религията, милитаризация

на детството и продължава тоталитарните традиции на репресии срещу кримските татари.

Всички слоеве на украинското общество преминаха през терор и репресии: от учени и артисти до работници и селяни.

Изтезания, екзекуции на невинни хора без съд и следствие, депортации, филтрационни лагери, масови преследвания по политически причини – изглеждаше, че с падането на съветската система всичко това завинаги остана в историята. След инвазията на русия в Украйна обаче идеологическите наследници на тоталитарните режими в русия отново донесоха тези ужаси на украинска земя.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 24 гласа.

Свързани новини