Отидете към основна версия

4 376 14

Колко се разбъркаха картите в Иран? Проф. Владимир Чуков пред ФАКТИ

  • валдимир-
  • чуков-
  • иран-
  • раиси-
  • смърт-
  • хаменей-
  • али

Много е интересно и скоро ще видим кои ще бъдат допуснати да се състезават на президентските избори, казва арабистът

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Иранският президент Ебрахим Раиси и външният му министър Хосейн Амир Абдолахиан загинаха при катастрофа с хеликоптер в понеделник, след като спасителните екипи откриха отломките в иранската провинция Източен Азербайджан. Какво ще се случи в Иран? Пред ФАКТИ говори арабистът професор Владимир Чуков.

- Проф. Чуков, върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей потвърди, че първият вицепрезидент Мохамад Мохбер ще ръководи временно изпълнителната власт на страната. Какво ще се случи в Иран след смъртта на президента Ебрахим Раиси …
- Конституцията на Ислямската република е много ясна. Член 151 ясно постановява, че с одобрението на върховния ръководител вицепрезидентът е този, който поема изпълнителната власт. Респективно това вече се случи. Шест комисии бяха създадени - по различни секторни политики, с което много ясно беше казано, че изпълнителната и съдебната власт власт много стабилно ще си сътрудничат за този период от 50 дни, в който вицепрезидентът Мохабер, който вече е натоварен с функциите на държавен глава, трябва да организира провеждането на избори. Така че в ходовете на управлението в страната няма нещо изненадващо.

- А ще видим ли нов Иран след тези 50 дни?
- Тук вече не може да се даде еднозначен отговор, защото на първо управленско ниво в ислямската република картите се разбъркаха много. Ако до този момент имаше много ясна кандидатура кой би наследил аятолах Хаменей на поста върховен ръководител, това беше точно Ебрахим Раиси.

- При катастрофата с вертолет загина и министърът на външните работи на страната Хосейн Амир Абдолахиан. Рокадите на върха в управлението ще бъдат умерени, или може да се очакват сътресения?
- Ето това вече е проблем. Абдолахиан, който бе външен министър, бе много силна кандидатура за наследник на Раиси да стане президент. Но сега около всичко това вече има една голяма въпросителна. Пак казвам, че картите се разбъркаха много. И въпросът е кой би могъл да се кандидатира за президент. Вижте, в Иран не е като в останалите държави. Там имаме една Комисия за защита на интересите на режима, която отсява кандидатите за президент – казва кой може и кой не може да се кандидатира за президент. И тук вече може да се получат едни изключително големи изненади. Членовете на тази комисия се назначават от върховния ръководител Хаменей, но към днешна дата може само да гадаем кой ще бъде допуснат като кандидат за президент. В Иран много силно се спряга името на сина на Али Хаменей - Моджтаба Хаменей, за наследник на поста на баща си като върховен лидер. Но баща му си е на поста все още. Моджтаба Хаменей обаче защо да не погледне към поста на президент… Друга много силна кандидатура според мен от тук насетне ще бъде председателят на парламента Мохамед Багер Галибаф, който два пъти се е кандидатирал за президент. Може би в зависимост от симпатиите или антипатиите на Али Хоменей не е успял, но може да е един от основните кандидати за поста президент. Трябва да се търси очевидно един баланс между всички тези много сложни институции в ислямската република. Говорим за баланс между върховния ръководител, президентът, парламентът, революционната гвардия, съдебната власт и армията. Всички тези институции имат своята част от тази „дълбока държава“ и респективно ще се търси някакъв баланс. Сега - на вторите на парламентарните избори, се появи една нова политическа партия, разновидност на така наречените консерватори. Наричат ги неоконсерватори, нови консерватори. Така че в Иран в момента се върти една рулетка, която очевидно през тези 50 дни до изборите ще трябва да намери вътрешен баланс в републиката. Възможни са всякакви изненади.

- По-скоро ще са умерени изненади или може да се очакват сътресения?
- По-скоро второто. Просто може да се появят някакви личности, които не са предвидени в общата сметка. Синът на Али Хаменей не е много разпознаваем, не е много ясно дали го приемат хората. Но той би могъл да направи сериозен пробив, въпреки че в момента мястото на баща му все още е заето. Постът президент също предполага пряк път към по-висшия пост - на върховен ръководител. Очевидно е и друго. Това, че се разместват пластове, не е нещо чуждо за Али Хаменей. Още нямаше официално изявление за смъртта на президента, а Хаменей свика съвета за Национална сигурност, след което се обърна към иранците и започна да ги успокоява, че всичко е наред, че държавата функционира. Той прави това много рядко и то при изключителни случаи. Така че има очевидно някакви тектонически пластове, които се движат много под повърхността на властта в Иран. Затова според мен е много интересно и скоро ще видим кои ще бъда допуснати да състезават на президентските избори. Това ще даде много отговори.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 15 гласа.

Свързани новини