Отидете към основна версия

2 262 25

Какви оръжия доставя Западът на Израел?

  • ивицата газа-
  • газа-
  • израел-
  • оръжия-
  • сащ-
  • германия-
  • самолети-
  • бомби-
  • изтребители-
  • хамас-
  • хизбула

Във войната срещу Хамас в ивицата Газа важна роля играят най-вече изтребителите от САЩ. Освен това са осигурени хиляди ракети.

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

САЩ от десетилетия са най-важният оръжеен доставчик на Израел. По данни на Стокхолмския институт за изследване на мира Sipri 99% от внесените в Израел оръжия в периода 2019-2023 година са от две държави - САЩ и Германия. САЩ е осигурил 69 на сто от вноса, Германия 30 на сто.

Преди терористичните атаки на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 година Вашингтон е доставял средно годишно оръжия за три милиарда долара. Същевременно САЩ са доставяли много по-големи количества оръжия на Саудитска Арабия, Катар и Кувейт.

Във войната срещу Хамас в ивицата Газа и срещу Хизбола в Ливан важна роля играят най-вече изтребителите от САЩ. Освен това са осигурени хиляди ракети.

Какви оръжия доставят САЩ за войната в Газа?

Във вътрешнополитически план в САЩ оспорвана е най-вече доставката на тежки бомби за Израел за войната в Газа. През май американският президент Джо Байдън временно спря доставката на този вид бомби - американското правителство има сериозни съображения към връзка с начина, по който Израел води войната и големия брой цивилни жертви в ивицата Газа. По данни на контролираното от Хамас министерство на здравеопазването в Газа, които не могат да бъдат потвърдени от независими източници, броят на загиналите е надхвърлил 38 000.

"Нашата основна загриженост произтича от възможното използване на тежки бомби в Рафах и другаде в Газа", заяви високопоставен американски правителствен представител пред агенция "Ройтерс".

Това, че САЩ прекратиха за седмици доставките на тежки бомби не променя нищо в доставяните обеми като цяло. "Ройтерс" стига до извода, че от началото на войната в Газа до края на юни на Израел са били предадени най-малко 20 500 тежки бомби, 3000 прецизно управляеми ракети въздух-земя, 1000 бункерни бомби, 2600 бомби за въздушни атаки и други муниции. Доставките на тежки бомби ще бъдат възобновени прези юли.

Бомбата от типа MK84 с тегло 907 килограма е сред най-големите конвенционаллни бомби в арсенала на американската армия. Тя съдържа над 400 грама експлозиви и може да причини големи разрушения. Затова най-често бомбата се използва срещу здраво укрепени цели или подземни бункери. Приложението ѝ в гъстонаселени райони заради големия ѝ експлозионен радиус и висока разрушителна сила е силно оспорвано от експертите.

Какви оръжия доставя на Израел Германия?

Федералното правителство миналата година е разрешило доставки на оръжие за съюзниците на стойност 326,5 милиона евро.

Според медийни публикации става дума за 3000 преносими противотанкови ракети, 500 000 патрона за автоматични и полуавтоматични оръжия, както и детонатори и метални заряди. Най-скъпи са бронираните транспортни средства, военните автомобили и бронираното стъкло.

Разрешените в първото полугодие на 2023 доставки са били едва на стойност 38,5 милиона евро, но след терористичното нападение срещу Израел на седми октомври обемите са били рязко увеличени.

След значителното увеличение на износа на оръжия Израел в момента заема седмо място сред държавите, които получават муниции от Германия - но далеч назад от другите страни, за които се изнася като Украйна (над четири милиарда евро), Норвегия и Унгария (по над един милиард).

Сред най-големите и най-сложните проекти от оръжейното сътрудничество между Германия и Израел са подводниците Dolphin-II. Те могат да бъдат задвижвани както с дизел, така и с горивни клетни, но най-голямата от този тип подводници все още е в изпитателен срок в Германия. Два вида други подводници - Tanin и Rahay - вече се използват от израелските военноморски сили.

Спорни ли са доставките на оръжия за Израел?

В миналото към германската оръжейна индустрия постоянно са били отправяни критики заради нейната помощ за Израел. През април правозащитната организация European Center for Constitutional and Human Rights внесе спешна жалба в Административния съд в Берлин, за да попречи на следващите доставки на оръжие от Германия за Израел.

Организацията подаде жалбата от името на петима живеещи в ивицата Газа палестинци, чиито роднини са убити при израелски ракетни нападения. Съдът отхвърли жалбата в средата на юни с основанието, че при искането на разрешението за износа федералното правителство се е придържало към международните си ангажименти.

Автор: Андреас Нол

Поставете оценка:
Оценка 3 от 15 гласа.

Свързани новини