Отидете към основна версия

2 177 37

Изтребители Ф-16 пристигнаха да помогнат на Украйна във войната срещу Русия

  • ф-16-
  • украйна-
  • нато-
  • русия-
  • изтребители

Очаква се изтребителите да започнат скоро да летят в украинското небе и ще дадат така необходимата подкрепа за сегашния флот от изтребители от съветската епоха на страната, за да се противопостави на руското нахлуване

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Американският Ф-16 е всепризнат изтребител, който от 50 години е предпочитан боен самолет от НАТО и многобройни военновъздушни сили по света.

Западните държави обещаха Ф-16 на Киев и някои от тях вече пристигнаха в Украйна, потвърдиха официални представители във Вашингтон за Асошиейтед прес.

Очаква се изтребителите да започнат скоро да летят в украинското небе и ще дадат така необходимата подкрепа за сегашния флот от изтребители от съветската епоха на страната, за да се противопостави на руското нахлуване.

Президентът на САЩ Джо Байдън даде през август 2023 г. зелена светлина за разполагането на използвани Ф-16 в Украйна, въпреки че САЩ няма да предоставят свои самолети. Белгия, Дания, Нидерландия и Норвегия се ангажираха да предоставят на Украйна над 60 такива изтребители през следващите месеци, като това може да се окаже бавeн поток от доставки.

Макар и последните успехи на Русия на бойното поле да са постепенни, тя постоянно напредва, докато Украйна постепенно отстъпва от позициите си.

Изтребителите Ф-16 ще засилят военната мощ на Украйна, особено чрез модернизиране на нейната противовъздушна отбрана. Но според анализатори сами по себе си те няма да обърнат хода на войната. Ето какво трябва да се знае:

Ф-16 вероятно ще имат три основни мисии, отбеляза Федерико Борсари от Центъра за изследване на европейската политика във Вашингтон.

Те ще се стремят да прехващат руски ракети и дронове, които безмилостно бомбардират Украйна, да възпират противниковите системи за противовъздушна отбрана и да нанасят удари по позиции на руските войски и складове за боеприпаси с ракети въздух-земя.

"Те ще могат да повлияят на част от динамиката (на войната)", смята Борсари.

Голяма част от информацията за разполагането на Ф-16 е класифицирана, включително какви цели западните правителства им позволяват да поразяват и какви оръжия ще изпратят със самолетите.

Ф-16 могат да носят доставяните от Великобритания крилати ракети с въздушно базиране "Сторм шадоу" с обсег на действие над 250 км, които могат да поразяват цели на територията на Русия. Възможно е да получат и ракети въздух-въздух с голям обсег на действие, които биха застрашили руските бомбардировачи и изтребители. Усъвършенстваните радари на самолета ще позволят на украинските пилоти да набелязват цели на по-голямо разстояние, отколкото могат да направят техните МиГ-29, Су-27 и Су-24.

Контролът над въздушното пространство е съществена част от сухопътната кампания на една война, тъй като самолетите осигуряват въздушно прикритие на войските. Но подпомагането на движението на украинските войски на фронтовата линия с наземни атаки може да се окаже твърде рисковано за изтребителите Ф-16, имайки предвид усъвършенстваните системи за противовъздушна отбрана на Русия.

Най-малкото изтребителите могат да окажат психологическо въздействие върху руските пилоти и да дадат морален тласък на украинците, които се борят срещу силите на Кремъл.

Марина Мирон от Катедрата за изследвания в областта на отбраната в "Кингс колидж" в Лондон изброява дълъг списък от предизвикателства, които Ф-16 ще донесат на Украйна.

Приблизително деветмесечното обучение в САЩ и Европа за украинските пилоти е равносилно на бърз курс в сравнение с обичайния тригодишен курс за западните пилоти за това, което Мирон нарича "много сложна машина". Това ще означава ограничения относно тяхната ефективност.

Ф-16 изискват и голям брой помощен персонал, като квалифицирани инженери по поддръжката, зареждащи на боеприпаси, анализатори по разузнаването и аварийни екипи.

Украйна трябва също така да изгради мрежа от радарни станции, подсилени хангари, снабдяване с резервни части и системи за зареждане с гориво. Качествените летища също са задължителни, тъй като въздухозаборникът на двигателя на Ф-16 е близо до пистата и има опасност от засмукване на отломки и мръсотия от него.

"Трябва да се решат толкова много сродни въпроси", каза Мирон.

Украинските пилоти, които нямат боен опит с изтребителите Ф-16, могат да избягват участие в близки въздушни схватки.

Руският президент Владимир Путин би се насладил на гледката, която би му донесла унищожаването на изтребители Ф-16 на страни от НАТО.

Силите на Кремъл вероятно ще се опитат да унищожат Ф-16 на земята с ракети с голям обсег на действие. Те вече са се насочили към ограничения брой подходящи летища в Украйна.

Украинците трябва да паркират изтребителите Ф-16 в укрепени хангари, да ги разпръснат на различни места, да разположат макети-примамки на самолети и да бъдат готови да излетят бързо в случай на предупреждение за въздушно нападение, съветват анализатори.

Украйна заяви, че може да държи някои от изтребителите в чуждестранни бази, за да ги предпази от руски удари. Това предизвика остър отговор от страна на Путин, който предупреди, че всяка западна военновъздушна база, в която се намират украински изтребители, ще бъде "легитимна цел" за силите на Кремъл.

Представители на САЩ заявиха, че Ф-16 ще бъдат базирани в Украйна.

Във въздуха украинските Ф-16 ще се изправят срещу внушителните руски мобилни ракетни системи земя-въздух С-300 и С-400, които могат да насочват по няколко самолета едновременно. Руската армия разполага и с няколкостотин оперативни изтребители, както и със сложни радари за наблюдение на въздушното пространство.

Руският изтребител Су-35 ще бъде една от най-големите заплахи за Ф-16, прогнозира Борсари от Центъра за изследване на европейската политика във Вашингтон. Су-35 разполага с радар с голям обсег на действие, който му позволява да проследява и поразява до осем цели едновременно в широка зона.

Въпреки това руснаците са наясно, че ще се изправят срещу по-застрашителен самолет, отколкото са срещали досега във войната, и вероятно ще възприемат по-внимателен подход.

Въпреки че руските сили ще се опитат да ударят изтребителите Ф-16 в авиобазите, където се намират, Украйна разполага със силна защита, която да ги предпази от подобни атаки, смята украинският авиационен експерт Анатолий Храпчински.

Украйна има солидни възможности "да защити летищата си с противовъздушна отбрана, за да отклони (руските) атаки", каза Храпчински пред Асошиейтед прес.

"През цялото време, след като Русия нахлу в Украйна, тя активно се опитваше да удари украинските летища, но донякъде без успех", отбеляза той.

Храпчински заяви, че Ф-16 ще увеличат значително възможностите на украинските военновъздушни сили да защитават въздушното пространство на страната от руски атаки и ще увеличат обхвата, в който Украйна може да нанася удари по стратегически цели в Русия.

"С придобиването на самолети Ф-16 ще можем да решим редица проблеми, които в момента вредят на Украйна. Сред тях са масираните ракетни атаки на Русия, използването на управляеми въздушни бомби и разполагането на установки за ракетни системи С-300 в граничните райони при градовете Суми и Харков", посочи Храпчински. "Говорим за получаването на самолети Ф-16 и според мен това значително ще помогне на Украйна да се справи с руската агресия, която се осъществява в момента", заключи той.

Превод от английски език: Светослав Танчев, БТА

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 46 гласа.

Свързани новини