Отидете към основна версия

2 382 16

"Уотъргейт": скандалът на скандалите в САЩ

  • сащ-
  • уотъргейт-
  • доналд тръмп-
  • републиканска партия-
  • демократическа партия

Никой не може да предвиди какво точно ще направи Тръмп, ако спечели втори мандат - дали наистина ще застраши демокрацията, както се опасяват опонентите му

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На 9 август 1974 г. Никсън подава оставка заради скандала "Уотъргейт", с който всички последващи политически скандали в САЩ ще бъдат сравнявани. Никсън е единственият действащ президент на САЩ, принуден да се оттегли.

Когато преди 50 години Ричард Никсън обявява, че се оттегля от президентския пост, той не го прави, защото е осъзнал, че е допуснал грешки или че е нарушил закона. "Напускането на поста преди края на мандата ми противоречи на всеки инстинкт в тялото ми", подчертава републиканецът в речта си, с която подава оставката си.

Никсън беше принуден да подаде оставка: от един Върховен съд, който постановява (включително и съдии, назначени от самия Никсън), че също и президентът не е над закона. А сенатори от собствената му партия тогава ясно декларират, че ще гласуват за импийчмънт на президента, припомня АРД.

Американският „пра-скандал"

Подавайки оставка, Никсън избягва процедура по импийчмънт в Конгреса и е помилван от наследника си Джералд Форд без съдебно решение.

"Уотъргейт" е нещо като първичния скандал, с който се сравняват всички следващи политически скандали", казва Кен Хюз, изследовател от Университета на Вирджиния, който е написал книга за "Записите Никсън".

Магнетофонните записи от Белия дом го доказват: Никсън е бил в центъра на всички незаконни действия - проникването в предизборния щаб на демократите в хотел "Уотъргейт", опитът да се спре разследването на проникването, плащането на взломаджиите със средства от предизборната кампания - "особено срамен детайл от скандала", казва Хюз, цитиран от АРД.

Периодът на управление на Никсън от 1969 до 1974 г. е смятан за върхова точка на президентската власт в САЩ. Това е времето на Студената война и войната във Виетнам. Оставката на Никсън е последвана от своеобразно възвръщане на контролните функции от страна на Конгреса, Върховния съд и пресата. Скандалът "Уотъргейт" е разкрит от двама репортери от вестник "Вашингтон пост".

Почти абсолютен имунитет на президента

Сега обаче махалото се връща обратно - в посока на по-голямата власт за президента, подчертава Хюз. Конгресът често бива блокира от политическата вражда между демократите и републиканците. Даже след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. републиканците гласуваха против импийчмънт на Доналд Тръмп, а Върховният съд постави напълно нови стандарти с решението си за имунитета на 1 юли тази година:

„Назначеното от републиканците мнозинство във Върховния съд се отказа от принципа, че президентът не е монарх и че той не е над закона. Съдът е предоставил на президентите почти абсолютен имунитет: пълен имунитет срещу наказателно преследване за т.нар. официални действия и широк имунитет в сферата на официалните му правомощия. Това обхваща и повечето от криминалните престъпления, извършени от Ричард Никсън", казва Кен Хюз.

Никой не може да предвиди какво точно ще направи Тръмп, ако спечели втори мандат - дали наистина ще застраши демокрацията, както се опасяват опонентите му. Но експерти като Хюз са категорични, че вратата за това е по-отворена от всякога.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 8 гласа.

Свързани новини