Представете си следната ситуация:
Вие сте утвърден началник на клиника в държавна болница и директорът на болницата, който не е лекар по професия, препоръчва закупуване от дадена фирма на ненужна по ваше мнение апаратура за огромна сума, още повече, че тази апаратура може да бъде закупена от другаде на много по- ниска цена. Вие не сте съгласен и цялата тази работа намирисва на корупция, която би трябвало да бъде разследвана от съответните държавни органи- министерството на здравеопазването и Комисията за противодействие и борба с корупцията и други.
Да, ама не, както казваше доайенът на българската журналистика Петко Бочаров. Не само, че няма реакция от тези държавни органи, но вас ви уволняват. Като се използва претекста, че не сте издържал конкурс за продължаване на договора ви като началник на клиниката.
Не е за вярване, но точно това се случи наскоро в държавната университетска болница „Царица Йоана- ИСУЛ” в София. Нейното ръководство освободи двама известни в цялата страна, а и в чужбина лекари – академик проф. Чавдар Славов, уролог, и проф. Пламен Кинов, ортопед.
Академик Проф. Славов, който е Национален консултант по урология, е сред създателите на клиниката по урология и андрология на болницата, която до идването му в нея през 2016 г. е била отделение, и в която се извършва и иновативно лечение на рак на простатата, водещо до излекуване в 96% от случаите.
Той е специализирал е в Русия, Франция, Англия, САЩ, Германия, Белгия по проблемите на реконструктивната, трансплантационна и лазерна урология. Има разработени и въведени в практиката над 10 диагностични и над 15 оперативни методи. Един от първите в света разработва и въвежда в практиката уретропластиките с букална и лингвалналигавица. Научната му продукция включва над 420 научни труда. Издал е 21 монографии и учебници, някои от които и на английски език. Има 13 рационализации и изобретения. Член на редица международни и наши научни организации.
Академик Славов, началник на клиниката по урология, е отказал на директора да пусне искане за покупка на апаратура за фюжън биопсия, която струва 900 хиляди лева. защото тя е ненужна, тъй като в клиниката извършват фюжън биопсия с действащата апаратура. А частна болница е закупила последния модел апарат за такава биопсия в урологията за150 хиляди лева без ДДС.
Проф. д–р Пламен Кинов e Началник на Клиниката по ортопедия и травматология на Университетска болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ от 2013г. Член на БОТА (Българска ортопедична и травматологична асоциация), СУБ (Съюз на учените в България), EFORT (Европейската Федерация на Националните Ортопедични Асоциации), AAOS (Американската асоциация на ортопедичните хирурзи), EHS (Европейската дружество по хирургия на тазобедрената става). Носител на Световна награда AbdelHayMashhourна 25-ти конгрес на SICOT 2005 год. Развива активна научна дейност с над 180 научни публикации и множество участия в научни форуми у нас и в чужбина.Проф. Кинов е специализирал в Германия, Австрия , Италия и САЩ.
Човек би помислил, че ИСУЛ би трябвало да се гордее, че разполага с такива утвърдени и известни в страната и зад граница специалисти, като началници на две важни клиники, извършващи самите те сложни операции и да прави всичко възможно да ги задържи. Случва се обаче точно обратното- ръководството на болницата се освобождава от тях под претекста, че не са издържали конкурси за подновяване на договорите им.
По този повод в-к „24 часа“ излезе с кратък коментар със сатирично заглавие: „Академик и професор „скъсани” на конкурси за клиниките си, напускат ИСУЛ”.
И възниква въпросът- кой провежда тези конкурси, кои са тези капацитети, на значително по- високо ниво от двамата професори, които ги „късат” на тези конкурси? На какво основание и с какви доводи го правят?
Както става ясно, в изпитните комисии и на двата конкурса участват трима души. И в двете комисии участва адвокат Венелин Йорданов, бивш член на борда на директорите в болница "Света София", управлявана от Пенев-баща.
В комисията оценяваща проф. Кинов участват още като нейн председател проф. Татяна Бенишева, експерт в областта на лекарствената политика и д-р Петър Герзилов, заместник-директор на болницата и дългогодишен хирург в спешното отделение. Без съмнение, не притежаващи необходимата професионална квалификация за да оценяват в конкурс качествата на проф. Кинов.
В комисията оценяваща проф. Славов участват отново д-р Петър Герзилов и адв. Венелин Йорданов и като трети проф. Димитър Шишков, уролог в Пловдив.
За началник на Клиника по ортопедия и травматология документи са подали и са допуснати двама кандидати – досегашният началник проф. Пламен Кинов и доцента към клиниката Георги Георгиев.
За началник на Клиника по урология и андрология са кандидатствали и допуснати също двама кандидати – проф. Чавдар Славов, шеф на клиниката и проф. Йорданка Узунова, член на борда на директорите на болницата, на възраст около 75 години, която не оперира, но проф. Славов понякога я е вписвал в операции.
Комисията оценила проф. Чавдар Славов му е дала с оценка мн. добър 5.00, а на проф. Йорданка Узунова мн. добър 5.25.
Комисията е оценила проф. Пламен Кинов с крайна обща оценка от участие в конкурса – мн. добър 5.00, а доц. Георгиев с мн. добър 5.25.
И двамата знаменити лекари и началници на клиники в ИСУЛ са уволнени чрез незабавно прекъсване на договорите им- с и- мейл, а мястото им се заема от техните подчинени в клиниките им, които не могат да се сравняват с тях като професионалисти.
Това разбира се е известно на ръководството на болницата и на нейният директор Любомир Пенев, който не е лекар, а икономист. И затова, според директора Любомир Пенев една от причините акад. Славов да е „скъсан“ на конкурса е „ защото няма решения за подобряване на финансовите резултати на клиниката, които са отрицателни", докато професор Узунова предлагала конкретни възможности за промяна. За проф. Кинов също е посочено, че "мерките за увеличаване на финансовия резултат на клиниката не се виждат в проекта му.”
Според служители в болницата причина за уволнението на двамата професори посредством „конкурс” е и отказът им да надписват клинични пътеки
Двамата професори са шокирани от новината, че са „скъсани” на конкурса и договорите им са прекратени. Уволнението е особено обидно за акад. Славов, един от създателите на клиниката, а предложението на проф. Узунова към него да остане да работи в клиниката като нейн подчинен подсилва унижението и той излиза от сърдечен ритъм. Тежко я понася уволнението си и проф. Кинов, който ръководи и Катедрата по ортопедия в Медицинския университет в София и няма да може повече да я оглавява, нито да преподава в нея, освен ако не премине на работа в друга университетска болница.
В лекарските организации са възмутени от маниера на отстраняване на известни с професионализма си лекари. "В Българската ортопедична и травматологична асоциация сме потресени от начина, по който е освободен проф. Пламен Кинов, който оперира едни от най-тежките случаи на усложнени ставни заболявания и има вероятно най-солидната научна продукция в ортопедията", коментира доц. д-р Калин Михов, председател на асоциацията, която подготвя декларация в подкрепа на колегата си. В БАН се събира протестна подписка срещу уволнението на акад. Славов.
Но кой е директора на болницата Любомир Пенев, който я оглавява от 2021г?
Той е част от фамилията баща и син Пеневи, добре известни в медицинските среди. Бащата Любчо Пенев, който също не е лекар, е оглавявал най-голямата белодробна болница у нас „Света София“ в продължение на три десетилетия. Болницата не процъфтява а потъва в дългове и е закрита.Синът му Любомир Пенев, още като съвсем млад става член на борда на директорите на „Майчин дом“, където заема длъжността „административен заместник-директор“. През април 2021г. в резултат на „конкурс” ЛюбмирПенеев измества проф. Бойко Коруков, светило в областта на коремната хирургия, който е дългогодишен директор на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ от 2006г.
Уволнението на акад. Славов и проф. Кинов не е единственото от директора на ИСУЛ. През пролетта на тази година той сменя по същия начин директорката на медико- денталния център на болницата доц. Виктория Жекова с д-р Матей Гаврилов, пенсиониран лекар на 73 години, който пък е бивш служител на бащата на Любомир Пенев като директор на поликлиниката на фалираната "Св. София". Когато Доц. Жекова иска да провери оценките, ѝ е отказано, защото документите съдържали лични данни - тоест нейните и на конкурента ѝ д-р Гаврилов. През март , когато е уволнена Доц. Жекова, служителите на центъра, заради съмнения за опорочен конкурс се включват в петиция в нейна защита. Безуспешно.
Уволнението на знакови специалисти в ИСУЛ, под формата на неспечелили „конкурс”, като се изтъкват незадоволителни финансови резултати, и от съмнително по състав и професионални качества комисии е парадоксално и свидетелство за болестното състояние на националната здравна система. Съгласно л. 52(1) на Конституцията гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване. Такова би трябвало да бъде предоставено в държавните болници, които би трябвало трябва да бъдат оценявани от това как изпълняват това свое задължение, а не от това какви са им финансовите резултати. И техните директори не трябва да бъдат икономисти, а медици, които имат поглед върху работата, върху нуждите на своите колеги- ръководители на клиники и върху насоките за развитието и утвърждаването на държавните болници като ключови за здравеопазването в страната ни. Затова и такава утвърдена и с традиции болница като ИСУЛ би трябвало да задържа, подпомага и осигурява нормална работа на такива видни и доказани специалисти и директори на клиники като професорите Славов и Кинов, а не се освобождава от тях чрез съмнителни конкурси за налагане на свои хора и чрез абсурден претекст за незадоволителни финансови резултати.