Коментар на Емилия Милчева:
За по-малко от шест месеца Делян Пеевски стана пълноправен господар на системна българска партия, на която беше наложен за лидер малко по-рано. Първо я разцепи, после се яви на избори и взе 30 депутатски мандата, взе и марката ѝ (за което помогна съдът), а в края на шестия месец консолидира властта си. Делегатите на Националната конференция на ДПС, за чието свикване Пеевски се разпореди веднага след вота, го избраха за единствен председател.
А пожизненият почетен председател и един от основателите Ахмед Доган, който беше над председателя и дори над самата партия, вече е свален от трона - по силата на пеевския слоган "Да изчистим деребеите от ДПС". Форумът се състоя на датата, на която преди 35 години политическият затворник Меди Доганов (Ахмед Доган) е излязъл от затвора.
Центърът около Доган среща сериозни трудности в опитите си за съпротива и възвръщане на марката, а и на най-важното за една партия - напусналите я избиратели и кадри. А бруталната сила, която демонстрира новият вожд на ДПС, издърпва избиратели от "автентичното ДПС". На първо време от формацията на Доган смятат да обжалват легитимността на сбирката.
Но промените няма да се ограничат само до вътрешнопартийните конфликти и резултата им върху партията. Те ще повлияят на българската политика и на държавността като цяло. Ако политическите сили удържат изолацията на Пеевски, процесът ще продължи и в институциите - въпреки обещаното от него пред 544 делегати "ново начало за цяла България". Не успеят ли, ще си имат работа с "бухалки" - досъдебни производства и всякакви проверки.
Краят на доктрината "Доган"?
Първата промяна е факт - в лидерския стил, тъй като Пеевски е известен с директния и прагматичен подход в политиката. Вместо доктрината "Доган", налагаща баланс между различни икономически и политически кръгове на принципа "разделяне и договаряне", санкционираният за корупция олигарх пренарежда приоритети и партньорства.
Старите елити, свързани с бизнес клуб "Възраждане", набрал сили при управлението на НДСВ, са в миналото. Повечето ключови фигури са извън играта. Сред малкото активни бизнесмени са Николай Вълканов, братя Бобокови, докато други като Емил Кюлев и Илия Павлов бяха убити. Борислав Дионисиев, Радосвет Радев и Тошо Тошев са покойници, Васил Божков е обвиняем без хазартна империя. Добромир Гущеров и Петьо Блъсков са далеч от предишното си влияние.
Задкулисието, постоянната величина
За разлика от Доган обаче, който не се стремеше да подчини персонално тази мрежа от икономически и политически интереси, Пеевски е изцяло фокусиран върху консолидиране на собствена такава. Това поведение е рисково и може да засили напрежението между него и останалите политически играчи.
Един ключов принцип, който е усвоил от своя ментор, Пеевски няма да промени - задкулисната политика. Неофициалните канали за влияние, натиск и договорки остават в основата на властта му. Тази симбиоза между бизнес и власт (включително съдебната) е движеща сила в България. Никой не може да развива голям бизнес, ако не ползва "чадър", а "чадърите" си имат цена.
Онова, което ранният Доган започна като един от родоначалниците на олигархията, довърши зрелият Пеевски. Той е единственият олигарх, който успя да се превърне в политически лидер.
Вътрешна и външна изолация
Новият председател на ДПС ще продължи да изгражда свой собствен, лоялен нему елит - непосредствена задача на всеки партиен лидер в държава с крехки демократични традиции. Въпреки това санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания няма да стигне далеч. Изолацията му във вътрешнополитически и европейски план е очевидна, въпреки опитите му да се представи като апологет на евроатлантизма и европейските ценности.
Освен представители на двата големи синдиката КНСБ и КТ "Подкрепа", никоя партия не изпрати свои представители. ΧΙ-та Национална конференция през февруари т.г. бе уважена от видни лица от ГЕРБ и БСП, бившият премиер Симеон Сакскобургготски изпрати поздравителен адрес, а президентът на Турция Реджеп Ердоган се включи с видеообръщение. Сега Анкара се отчете с един депутат и приветствен адрес от изселническа организация, а международното присъствие бе ограничено до дипломати с нисък ранг от Арабския свят и Африка.
Главният мюфтия Мустафа Хаджи, с когото Пеевски се срещна на няколко пъти, също не дойде. От европейското семейство на либералите, в което членува ДПС, също игнорираха форума. Тяхното поведение е разбираемо - наскоро Euractiv съобщи, че според генералния секретар на АЛДЕ Дидрик де Шетцен партии от АЛДЕ приветстват ефективното налагане на санитарен кордон около Пеевски. Либералната мрежа на Югоизточна Европа (LIBSEEN) изключи ДПС на Пеевски от състава си и призова АЛДЕ да направи същото - и ще продължи да работи с формацията на Ахмед Доган.
Председателството на групата "Обнови Европа" (Renew Europe) в Европарламента също единодушно реши да препоръча прекратяване на членството на ДПС в групата, "след действията на нейния председател Делян Пеевски, санкциониран по Закона "Магнитски". Според президента на "Обнови Европа" Валери Хайер "ценностите на новия лидер на ДПС са несъвместими с нашите".
Делян Пеевски обаче ги изпревари - той изпрати писмо до АЛДЕ, в което обявява, че ДПС прекратява членството си във формацията и че евродепутатите, избрани от ДПС, ще напуснат групата "Обнови Европа" в ЕП, защото "Новото начало за ДПС не е съвместимо с принадлежност към АЛДЕ и групата "Обнови Европа", затворени в закостенелия либерален модел на отдавна отминали години".
Парадоксално, но факт - в момента на най-големия възход на Делян Пеевски никой не иска да си партнира с него. Новото начало започна трудно за новия председател на ДПС.