След почти осеммесечни преговори, Белгия осъмна с ново федерално правителство, оглавено от „политически звяр“.
Барт Де Уевер живее с политика и диша политика, заяви самия той в наскоро излъчен документален филм за него. Откакто през 2002 г. Барт Де Уевер решава да се посвети на политиката, той се превърна в един от най-обичаните и едновременнно с това най-ненавиждани политици в Белгия.
Кой е Барт Де Уевер?
Дългогодишен кмет на Антверпен, лидер на фламандската националистична партия N-VA, блестящ оратор, историк със силно изразен уклон към римската история и латински език, безкомпромисно силна личност и интелектуалец, категоричен противник на настъпателната „уок“ колтура.
Широката публика се запозна с Барт Де Уевер през 2008 г., когато участва в популярното телевизионно предаване „Най-умният човек на света“. Неговите остроумни и понякога язвителни реакции тогава се харесаха на много зрители. Той не се поколеба да използва електорално тяхното благоразположение на следващите избори. По това време Де Уевер беше партиен председател от няколко години, но неговият Нов фламандски алианс (N-VA) все още не беше основен играч в политиката.
Преди 20 години
радикалният фламандски националист
закара дузина камиони, пълни с фалшиви пари до Валония, за да покаже, че „неговата“ Фландрия хвърля твърде много средства към по-бедния френскоговорящ регион.
Днес, 20 години след този провокативен акт, Де Уевер поема щафетата от Александър Де Кро (Open VLD), за да се превърне в международното лице на Белгия. Политическите му опоненти не очакват от него да бъде фигура на обединена Белгия.
Независимо от по-умерения си тон през последните години, фламандската националистическа партия N-VA все още се стреми към независима Фландрия. За повечето политици назначаването на фламандски националист за лидер на страната, която преди това той искаше да раздели, е спорен ход. „N-VA има желание да поеме федерална отговорност и да ръководи следващото белгийско правителство, ако това, което е необходимо, наистина бъде направено“, заяви Де Вевер. „Готов съм да стана министър-председател, ако има напредък в реформите за Общностите и ако по-нататъшното развитие на автономията на Фландрия не е табу.“ Във френскоговорящата част на Белгия са доста предпазливи относно избора на Де Уевер като премиер на страната. Лидерът на Les Engagés Максим Прево заяви, че не е против Де Уевер като човек и се надява, че новият премиер ще уважава цялото население на страната си.
Днес почти всички негови опоненти коментират, че дълбоко уважават Де Уевер за неговия интелект и блестящо умение за водене на дебати. Споделят, че той може да бъде „студен като лед“, когато се налага, и никога не се отклонява от своята консервативна идеология.
Барт Де Уевер ясно подчерта, че макар да е готов да "ръководи страната", няма намерение "да седи безсилен като следващ капитан на Титаник".
На световната политическа сцена изгряват ярки политически личности. Досега наблюдавахме задкулисно дирижиране на игра със слаби актьори. Политическите клоуни слизат от трибуната, за да отстъпят място на истински титани.
Още факти за Барт Де Уебер
Роден на 21 декември 1970 г. в Мортсел, Антверпен.
Женен, баща на 4 деца.
Дядо му е бил член на Фламандската национална асоциация (VNV), която е участвала в сътрудничество с германския нацистки режим преди и по време на Втората световна война.
В началото на кариерата си той тежи 142 кг. През 2012 г. започва строга диета под медицинско наблюдение и отслабва с 58 кг.
Като студент първо учи право две години в университета на Антверпен. След това се прехвърля в университета на Льовен, където завършва история. И в двата града той се присъединява към фламандските националистически студентски клубове и става главен редактор на техните студентски списания.
От 2004 г. Де Уевер е партиен лидер на фламандския националистически и консервативен Нов фламандски алианс (N-VA). Тогава организацията е малка партия само с един федерален депутат. През двете десетилетия, откакто той пое управлението, тя се превърна в най-голямата политическа сила в страната.
През 2007 г. Де Уевер предизвика полемика, след като фламандската крайнодясна партия Vlaams Belang публикува снимка от 1996 г., на която той стои до Жан-Мари Льо Пен от френския крайнодесен Национален фронт по повод лекция за фламандския национален дебатен клуб в Антверпен. Де Уевер обясни, че е присъствал на дебата веднага след следването си. Видял "уникална възможност да чуе Льо Пен, която беше важна фигура във френската политика по това време". Той обаче заяви, че дебатът е "безинтересен" и нарече Льо Пен "показник... който няма отговори за нищо". Освен това той коментира, че няма връзка с крайната десница.
Председателят на N-VA също така води война срещу „уок“ културата - форма на хиперкоректно мислене, която според него заплашва обществото. „Това е движение за отмъщение срещу всичко, което западните държави някога са направили“, заяви той. „Това е война на самоунищожение от страна на интелектуалния елит.“