Как ще се отрази митото от 10 процента върху канадския нефтен внос в САЩ? Първо трябва да се отбележи, че става въпрос за най-големия нефтен поток между две държави в света. Канада произвежда по 5 млн. барела суров петрол на ден и 80% от това количество се изнася в САЩ.
Това коментира във "Фейсбук" Пламен Димитров Петров.
В началото на тази година вносът на канадски нефт от САЩ достигна рекорден обем – 4,42 млн. барела на ден, което е близо две трети от целия импорт на САЩ, за сравнение на второ и трето място в списъка за нефтен внос в САЩ са Мексико с 457 хил. барела дневно и Саудитска Арабия с едва 275 000 барела. Това е много сериозен бизнес – при средна цена от 70 долара за барел, дневно канадците продават в САЩ нефт за 309 млн. долара,
а на годишна база сумата е 113 млрд. долара – приблизително колкото целия БВП на България.
Важна особеност е, че канадския петролен внос в САЩ идва основно по тръбопроводи, тръгващи от провинция Алберта, където суровината се добива от т.нар. нефтени пясъци. Канадският петрол е тежък и кисел, т.е. – по-некачествен, и цената му е по-ниска от основния американски сорт Лек тексаски. С нефт от Канада работят предимно рафинериите от Средния Запад на САЩ – щатите между Апалачите, Скалистите планини и Големите езера, които нямат излаз на море и следователно снабдяването на тези рафинерии с петрол, докарван с танкери, е проблематично, защото няма добри тръбопроводни връзки до пристанищата.
Част от канадския нефт стига и до щата Тексас, където са най-големите американски преработващи мощности.
Митото от 10 процента не е чак толкова голямо, но ще разклати сериозно петролната връзка между САЩ и Канада. Благоприятно за канадците е това, че от няколко месеца вече е в експлоатация
нов тръбопровод, който прехвърля част от нефта от Албърта на тихоокеанския бряг край Ванкувър и от там вече с танкери може да се изнася навсякъде по света.
Но в крайна сметка въобще не е сигурно, че Тръмп ще запази митото за канадския петрол, така че още е рано да говорим за дългосрочна преориентация на канадския петролен износ.