• испания-
  • 3:0-
  • европейско първенство

Снимка: БФВ

Волейболистките от националния отбор на България разгромиха Испания с 3:0 (25:12, 25:19, 15:21) във втория си мач от Група В на Европейското първенство, на което сме домакини. Срещата се игра в зала "Колодрума" в Пловдив пред около 2000 зрители, предаде Спортал.

След летящия старт и страхотната победа над Гърция с 3:0 в първата си среща в сряда, българските "лъвици" днес повториха упражнението срещу испанките.

Българските волейболистки поведоха с 3:1 в началото на двубоя. Елица Василева атакува мощно от зона 4 по диагонала за 6:2. Мощна атака на Емилия Димитрова от зона 2 направи резултата 7:3. успешна атака "краче" на Нася Димитрова и 9:5. Страхотна комбинация - Лора Китипова - Гергана Димитрова - 12:6. Паскуал Саурин взе прекъсване за Испания. Пайп на Елица Василева и разликата нарасна на 10 точки при 16:6. Емилия Димитрова атакува успешно от зона 2 - 21:9. Христина Вучкова атакува мощно през центъра за 22:11. Ева Янева влезе в игра и изпълни добър начален удар, а разиграването завърши Елица Василева с мощна атака за 23:11. Нова атака на Ели Василева и геймбол при 24:11. България спечели първата част с 25:12.

И втория гейм тръгна по-добре за България, която поведе с 5:2 при сервис на Гергана Димитрова, а след това с 9:4 след силни изяви на Елица Василева и Емилия Димитрова. Разликата продължи да расте до 14:6 след атака през центъра на Христина Вучкова. Постепенно Испания успя да стопи изоставането си до 14:11 благодарение на страхотната серия от начален удар на Лусия Варела Гомес. Играта продължи равностойно до 17:14, след което българските "лъвици" отново увеличиха аванса си до 20:14 след грешка от сервис на испанките и две последователни успешни атаки на Емилия Димитрова. Страхотни две поредни "краче"-та на Нася Димитрова направиха резултата 24:19. Емилия Димитрова донесе успеха на България във втория гейм с 25:19.

Ева Янева остана в състава на България в началото на третата част. Тя зае мястото на капитана Елица Василева. Националките поведоха с 3:1 в началото. Ас на Емилия Димитрова и 5:3. Последва поредно "краче" на Нася Димитрова, което доведе до 6:3 за България. Ева Янева игра с блокадата на Испания за 7:4. Ас на Ева Янева направи резултата 9:4. Паскуал Сауарин взе прекъсване за Испания. Единична блокада на Христина Вучкова и 13:6. Ас на Гергана Димитрова и 17:9. Иван Петков даде възможност за изява и на Петя Баракова и Александра Миланова. Испания намали до 16:19. Блокада на Нася Димитрова - 21:16. Емилия Димитрова атакува мощно от зона 2 по диагонала за 23:17. Блок на Христина Вучкова изведе България до мачбол при 24:19. Испанките спасиха два поредни мачбола до 21:24. Иван Петков взе прекъсване за България. Христина Вучкова атакува мощно през центъра и донесе победната точка в третата част за 25:21 и в мача за 3:0 гейма.