На днешния ден преди 50 години отборът на ЦСКА свали от европейския трон холандския колос Аякс, който се бе превърнал в еталон със своя „тотален футбол“. Години по-късно армейците детронираха и английските първенци на Европа Нотингам и Ливърпул, но елиминирането на Аякс ще остане записано със златни букви в историята на българското участие в европейските клубни турнири.
След като през 1972 г. двата отбора вече се бяха срещали на осминафинал в турнира за Купата на шампионите – 3:1 и 3:0 за Аякс, сега капризът на жребия отново събра „червените“ на шампионския осминафинал с Аякс! Холандският колос този път бе без преминалия в Барселона Кройф, но с всичките си останали звезди. В Амстердам домакините откриха резултата чрез Кайзер, но после дузпата на Реп бе спасена от Йорданов. Въпреки че холандците владееха инициативата, се виждаше, че те вече не са онази супермашина.
Щяха ли да се превърнат мечтите в реалност?
Това бе въпросът, който си задаваха всички в България на 7 ноември 1973 г.
И чудото стана! Холандците бяха надвити с майсторство, но и с огромна мотивация и дух. В 68-ата минута Денев се пребори с Кайзер за спорна топка, прехвърли я на Марашлиев, който я засече с глава – 1:0. Треньорът на гостите Георг Кнобел замени Неескенс и Мулдер, но тези смени нямаха особен ефект. Стигна се до продължения и когато вече всички се настройваха за дузпи, четири минути преди края резервата Стефан Михайлов с премерен удар матира Стуй – 2:0 за ЦСКА! Аякс бе торпилиран! 70 000 по трибуните на националния стадион „Васил Левски“ и милиони пред телевизорите изпаднаха в делириум! Това бе краят на големия Аякс! ЦСКА записа нова славна страница в своята богата история! В минутите след триумфа в цяла Европа навсякъде бяха прекъснати редовните телевизионни предавания, за да бъде направено сензационното съобщение за сриването на легендата, наречена Аякс!
В тази ноемврийска вечер армейците постигнаха един от най-големите успехи на българския клубен футбол – те детронираха трикратния европейски шампион Аякс! Отборът, който в продължение на три последователни години диктуваше футболната мода не само на Стария континент, но и в света, и се смяташе за непобедим, рухна от трона си, сразен от играчите на ЦСКА. Холандският колос, който се бе превърнал почти в мит, бе развенчан в София и това бе първото крушение на европейски шампион от армейците. Години по-късно съдбата му щяха да последват английските Нотингам и Ливърпул.
Цяла Европа коментираше дни наред подвига на българския шампион ЦСКА. Вестник „Непшпорт” (Будапеща): „В този мач не Аякс загуби, а ЦСКА елиминира супертима след изключителна игра. Армейците от София нокаутираха своя съперник.” В Югославия: „Българският шампион изненада славния Аякс с качеството и разнообразието на своята игра. Атмосферата на стадиона наподобяваше незабравими мачове в Англия или Бразилия.” В Англия:
„Аякс рухна пред бойците на София.
Могъщият Аякс бе повален. Край на една ера с падането на Аякс от войниците на София. Царството на холандците свърши.” Холандският вестник „Фолкрант”: „Изпихме горчивата чаша до дъно.” „Де Телеграаф”: „Хегемонията на Аякс приключи на стадиона в София.” Вестник „Стадио” (Болоня): „Краят на едно господство!”
След елиминирането на Аякс на четвъртфинала ЦСКА се изправи срещу друг европейски колос – мюнхенският Байерн. В състава на баварците тогава имаше шестима национали, които бяха станали европейски шампиони, а три месеца по-късно прегърнаха и световната купа – Майер, Бекенбауер, Шварценбек, Брайтнер, Ули Хьонес и Герд Мюлер. След 1:4 в Мюнхен и 2:1 в София армейците отпаднаха, но оставиха ярка следа във футболна Европа.
РУМЕН ПАЙТАШЕВ
7 ноември 1973 година
1/8 финал, КЕШ
ЦСКА - Аякс 2:0 след прод.
1:0 Димитър Марашлиев (68), 2:0 Стефан Михайлов (116)
ЦСКА: Йордан Филипов, Иван Зафиров, Божил Колев, Цоньо Василев, Борис Средков, Димитър Пенев, Цветан Атанасов (107 – Стефан Михайлов), Аспарух Никодимов, Петър Жеков, Георги Денев, Димитър Марашлиев (106 – Пламен Янков)
Аякс: Стуй, Сурбиер, Хулсхоф, Бланкенбург, Крол, Хаан, Неескенс (77 - Шилхер), Г. Мюрен, Реп, Мулдер (70 - А. Мюрен), Кайзер
Съдия: Бушели (Швейцария)
Ст. "Васил Левски" - 70 000 зрители