Отидете към основна версия

2 447 8

Законови промени засягат Google и Facebook

  • закон-
  • промени-
  • facebook-
  • google

Предложени промени в Закона за информационните технологии, които може да засегнат Google, Facebook и WhatsApp

С увеличаването на използването на интернет и сайтовете за социални мрежи през мобилните телефони, идва и проблемът с потока от фалшиви новини, който трудно се регулира. За да се гарантира, че има определен контрол върху това, което се споделя в сайтовете за социални мрежи, се планира да се въведат някои промени в Закона за информационните технологии.

На 5 Януари Министерството на електрониката и информационните технологии (MeitY) се среща с членове на няколко групи за застъпничество, свързани с интернет свободата. Промените, които се предлагат, ще направят социалните медийни компании по-отговорни за фалшивия поток от новини. Вече е започнал процес за преразглеждане на раздел 79 от Закона за информационните технологии (ИТ) от 2000 г.

Изменението включва крайни разпоредби за премахване на сайтове и приложения на смартфони, които нарушават правилата. По този начин социалните медийни платформи като Google, WhatsApp, Twitter, Telegram и Facebook могат да бъдат сериозно засегнати от този ход.

Понастоящем, ако се разпространи фалшива новина, няма начин да се проследи източника. В името на поверителността и шифроването на потребителите сайтовете на социалните медии не предоставят необходимата информация. Въпреки това, след като промените бъдат приети, компаниите ще трябва да се съобразят с правителството и да предоставят информация и помощ в рамките на 72 часа след отправяне на искане за разкриване на източника. Те не само ще трябва да предложат подробности за произхода на незаконното съдържание, но и да го премахнат, за да не го разпространят повече.

Някои социални медийни компании не са съгласни с тези промени за проследяване на произхода на фалшиво съдържание, което пречи на изборите и политиката. "Нуждаем се от отчетност и власт, за да наложим сериозно наказание на компаниите в случай на нарушения или отказ за сътрудничество", заяви високопоставен правителствен служител на TOI.

Миналата година се направи опит, за да се определи дали блокирането на уебсайтове или снемането на приложения е възможно решение, което все още се обсъжда. „Дори наказанията, които понастоящем имаме по Закона за информационните технологии, не са достатъчни и трябва да бъдат преразгледани. Много световни компании имат голям оборот и относително малките санкции не могат да бъдат достатъчно възпиращи. Приемаме предложения за санкции в законопроекта за защита на данните, съобщи друг държавен служител.

Финализираният законопроект за защита на данните предлага максимално наказание от 4 процента от световния оборот на компанията за социални медии. С предложените промени в Закона за информационните технологии в раздел 69А, се обмисля дали може да се ограничи операциите на уебсайта и приложенията в случай на сериозни нарушения.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини