Винаги съм казвал, че агресията на Ердоган към кюрдите, които са 20 млн. В Турция, ще има последствия, ще доведе Турция до ръба на гражданската война. Ердоган използва тежката ситуация вътре в Турция, неговата власт ерозира, той изгуби ключови градове, а обикновено диктаторите изнасят агресията си навън. Това заяви в студиото на ФАКТИ бившият депутат и зам.-председател на ДПС Осман Октай във връзка с развитието на турската военна операция „Извор на мира“.
"Голямата тема в тази ситуация покрай мигрантската криза, най-тревожното, което нашите служби за сигурност трябва да вземат предвид е, че в Турция живеят 400-500 хиляди български граждани, така наречените изселници. Ние трябва да се тревожим за тях. При една гражданска война в Турция, като нищо тези хора могат да решат да дойдат в България, готови ли са общините и властите да посрещнат една такава вълна? Това е тема, която трябва да обсъждаме всички заедно.
Българите в Турция, с двойно гражданство, на изборите не гласуваха за Ердоган, те са привърженици на Републиканската партия на Кълъчдаролу, която е наследник на Кемал Ататюрк. Всичко това ги поставя и в деликатна ситуация.
Политиката ни спрямо Турция е разколебана, вчера чух изявлението на Бойко Борисов, че правителството никога няма да подкрепя държава, която напада друга държава и води военни действия. За първи път чувам това от него, а до вчера той оправдаваше и защитаваше позициите на Ердоган.
Турция в момента е в изключителна изолация. Ердоган влезе в капана на Путин. Познавайки агресията на държави, които са били империи, никога не съм приемал, че Путин е простил за убийството на посланика в центъра на Анкара, за сваления самолет и убития пилот, тези неща не се забравят.
В случая с оттеглянето на Тръмп в подкрепа на кюрдите, директно Ердоган с тези военни действия Ердоган влезе в капана на Путин. И явно разбирайки го, вчера твърде бързо се съгласи 4-5 дена да спре военните действия и по този начин да оправдае бъдещото си оттегляне и стопиране на военните действия", коментира политическият анализатор.
"Кюрдите направиха много бърза договорка с Асад, сирийските войници веднага влязоха в кюрдските райони и се дислоцираха срещу турската армия, това говори за сблъсък на две държави, на две държавни армии и няма нищо общо с договора между Турция и Сирия, че могат евентуално да нападат терористични гнезда на чужда територия.
Неслучайно Ердоган толкова бърза да ходи на среща при Путин и аз съм убеден, че както в Ирак се създаде турска автономна част, така ще се създаде със съгласието на Путин и Асад автономна кюрдска територия в Сирия под закрилата на Русия и Сирия.
Според него в по-голямата си част турските граждани са републиканци и са по-готови от нас да защитават принципите на пазарната икономика и личните си интереси, а бивши президенти и министър-председатели подготвят политически проекти.
На бъдещите избори Ердоган ще загуби и президентската институция, той го знае това, сега, изнасяйки агресия навън, не направи най-добрата тактика и сбърка много", каза Октай.
За България
"За съжаление, не виждам потенциал за промяна на статуквото у нас. Кампанията върви под контрола на определени социологически анализатори, внушава се на обществото да не излязат да гласуват на първия тур. Прави се всичко да има ниска избирателна активност, за да оцелеят твърдите партийни ядра, тези, които са в прегръдка на управлението на всички нива, има съглашателство на статуквото. Ние в парламента нямаме опозиция, в общините нямаме опозиция, всички са на трапезата и гарван гарвану око не вади. За съжаление, няма да има нов полъх, младежка енергия на тези избори. А местните избори са най-важни, за да се даде старт за нови политически идеи", каза той.
"В някои областни градове ще има нови кметове, но в София, така както се внушава на софиянци още преди да е започнала предизборната кампания, че Мая Манолова и Йорданка Фандъкова ще са на балотаж, това значи Фандъкова отново да стане кмет и старото управление да остане.
Мая Манолова няма как да мобилизира, както беше по модела на Радев десните софиянци да гласуват за нея, но ако Игнатов излезе на балотаж, само тогава ще имаме нов кмет. За съжаление, много малка е вероятността той да е на балотаж, защото малка част от софиянците ще се активизират да гласуват на първи тур.
В София от времето на Стефан Софиянски управляват групировките и неслучайно се говори за строителната и имотната мафия – всичко това, което тревожи софиянци. След идването на Бойко Борисов като кмет бяха изтласкани групировките ВИС около Стефан Софиянски, Антоан Николов и много други, сега около Мая Манолова групировката ВИС се опитва да набира, за да изтласка маджовци от бизнеса, наречен строителна мафия", коментира Октай.
На въпрос как ще се отрази липсата на Цветанов на изборите и неговото ново, по-остро отношение към Борисов, Октай отговори:
"Цветан Цветанов разполагаше 10 г. с много мощна реална власт в структурите на националната сигурност и МВР, тепърва с приближените му, това ще се отрази на тези местни избори и на бъдещото присъствие на ГЕРБ във властта. Неслучайно се говори за преврат, самият Бойко Борисов говори за преврат. В момента всеки, който е доведен като посредник във властта, когато се избоси и стане дразнител в обществото, бива подменен със следващ лидер и следващ политически проект, защото 30 г. задкулисието укрепва властта си точно с такива политически, финансови посредници.
Тези, които възкачиха Борисов на власт, през кметството му от главен секретар и три мандата вече премиер, вече подготвят нов политически проект. Този път лидерът, който ще дойде за пореден път от името на задкулисието да ни спасява, ще дойде от Вашингтон, Лондон, защо да не дойде Кристалина Георгиева - примерно."
"Провокацията с налагането на кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор е търсен ефект от самия Цацаров. Той не можа да се договори за своето бъдеще - нито с президента, нито с Бойко Борисов. Бившите главни прокурори или стават конституционни съдии, Филчев беше станал посланик, но Цацаров не можа да се договори за ключова позиция след приключване на мандата. На 24-и отново ще има много протести, в деня когато Гешев трябва да бъде назначен, те знаят, че президентът ще върне тази номинация и няма да подпише указа, тогава вече отчитайки, че е имало толкова тежки обществени реакции, чрез ВСС Цацаров ще спечели достатъчно време, отваряйки нова процедура за избор на нов главен прокурор. Тя може да продължи 6-7-8 месеца и Цацаров да продължава да бъде главен прокурор. Това е целта - докато се договори за ключова позиция", каза бившият депутат.
Целия разговор с Осман Октай гледайте във видеото: