Отидете към основна версия

25 Август, 2020 22:05, обновена 25 Август, 2020 22:05 5 920 72

Христо Иванов пред ФАКТИ: В завладяната държава центровете на влияние включват и изключват закона като нощна лампичка

  • прокуратура-
  • главен прокурор-
  • гешев-
  • борисов-
  • христо иванов

"Ние виждаме в събития като вчерашното, че в Прокуратурата има едни хора с пречупен професионален етос и дух", каза Христо Иванов

Снимка: ФАКТИ

„Когато Прокуратурата се изправи и каже, че иска да отбранява „независимостта“ си, това, което тя реално има предвид е империалния статут на главния прокурор, а не независимостта на отделния прокурор. Ако ставаше дума за независими прокурори..., щяхме да видим една жива дискусия, щяхме да чуем различни мнения, щяхме да видим сблъсък на тези мнения".

Това каза Христо Иванов по повод събранието на прокурорите в „Бояна“ пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ.

 „Това е едно царство на мълчанието, едно царство на приведените глави, на раздадените предварително реплики. Страшно унизителна гледка“, добави той.

„Когато аз се обърнах към прокурорите, едно от неща, които исках да им кажа с едно писмо предния ден беше: „Освободете се от това. В крайна сметка може да не ви харесват перспективите за реформа, но тя е неизбежна. Погледнете, че хората, които искат реформа се борят и за вашата свобода, и за вашата възможност да излезете от този севернокорейски манастир, в който сте затворени“, каза Иванов.

Лили Маринкова изрази мнение, че Христо Иванов не за първи път приканва прокурорите да еволюират от това положение и говори, че не става дума само за характер, а за вече изграден манталитет на хора, които няма да кажат какво наистина мислят и няма да се противопоставят на главния прокурор. „Наскоро имаше решение на Конституционния съд, което им каза: „Вие можете да разследвате главния прокурор“, каза Иванов и допълни: „Това, че Конституционния съд им е казал, че имат право да разследват главния прокурор съвсем не означава, че те могат. И ние го доказахме, защото ги сезирахме с два сигнала срещу главния прокурор и никой не отговори. Пълно мълчание, това беше като да хвърлиш камък в празен кладенец“.

„Аз мисля, че те се опитваха да направят две неща. Аз заговорих за това, че неизбежно ще се стигне до някаква форма на реподбор на прокурорите в България, защото в България има твърде много прокурори, а отделно имаме и следователи. Това е най-големият брой подобни държавни високоплатени служители на глава на населението в цяла Европа и Съветския съюз, бившия. Известно време имаше период, в който Украйна имаше малко повече на глава на населението, намалиха ги и там именно чрез такъв процес.

Ние виждаме в казуси като „Осемте джуджета“, че там има много висока степен на криминализация. Ние виждаме в събития като вчерашното, че там има едни хора с пречупен професионален етнос и дух, характер. Ние виждаме в такива случаи като това, че Конституционния съд им казва, че могат да се сезират, но никой не смее да го направи, че тяхната вътрешна култура е дълбоко травматизирана“, каза Христо Иванов.

„Без правилна вътрешна професионална култура такива професии не могат да съществуват“, категоричен бе той. „В момента, в който се въведе неизбежното – модерни принципи на селекция и на управление на човешкия ресурс, на атестиране, което реално да бъде свързано с обективни критерии за качество на работата и да бъде обвързано с резултати от тази работа, а не с някакви формалистични статистически абракадабри, както е в момента, когато се въведе един ясен механизъм на дефиниране на националната наказателна политика по принцип и на всяка година в частност и тези приоритети, които да бъдат обсъждани с Народното събрание и с местни общности по места бъдат формулирани като задачи на съответната Прокуратура и след това се отчита дали тя се е справила с това нещо и на всеки прокурор му се търси мястото в това справяне, голяма част от хората, които в момента седят и дремят някъде или по-малката част, които се занимават с „щавене“, както те го наричат – виждаме го разказно в „Осемте джуджета“, ще си тръгнат сами“, допълни Иванов.

„Това ще бъде момента на рестарта на тази общност, защото ще останат само тези, които наистина искат да се занимават с това да са прокурори. А такива хора има. Такива хора аз съм сигурен, че всъщност даже са мълчаливо мнозинство и затова няма да спра да апелирам към тях. Прокуратурата в момента се опитва да ги наплаши с това. Да им каже – „ето виждате ли, идват едни лоши хора отвън, които искат да ви лишат от вашите заплатки и вашите несменяемости, и вашите пари за дрехи", което е ултимативната ценност в тази професия в момента“, каза Христо Иванов в студиото на ФАКТИ.

„Второто нещо, което се опитаха да направят е нещо, което те бяха написали на транспаранта зад гърба на главния прокурор, но никой не посмя да произнесе. Там беше споменат чл. 7 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Чл. 7 е механизма за налагане на санкции, който в момента съществува на страна членка, която не спазва базовите ценности на ЕС, включително върховенството на закона.

Тоест Прокуратурата всъщност се опитваше с половин уста да започне да шантажира българските управляващи, че тя ще поиска – понеже някой си е посмял да предлага реформи, защото това, което те се опитват е да табуират политическо говорене, те се опитват да ни забранят на нас с Вас двамата, бидейки свободни европейски граждани да ги обсъждаме и да предлагаме реформи. За да ни накарат да замълчим, защото виждат, че изпускат духа от бутилката, те се опитаха да ни шантажират с това, че щели да поискат от Европейската комисия да започне проверка за България по този член“, каза Христо Иванов.

„Миналата седмица аз написах едно поредно писмо до Борисов, с което му предложих преди да си подаде оставката да направи едно разпореждане да се приложи Закона за класифицираната информация. Там има механизъм, които предвижда след изтичането на грифовете за засекретяване на разработките на МВР, които не за безсрочно засекретени, няма такова понятие, така че след като изтекат тези срокове една комисия да ги прегледа и тези, които представляват обществен интерес да бъдат предадени за общо ползване в националните архиви. Този процес не се случва. Ако този процес се случваше, ние би трябвало да разполагаме с всички тези материали в срок поне 10 години назад“, каза Иванов.

На въпроса на Лили Маринкова какво ще научим от това, той отговори: „Ще научим например какви са връзките между Борисов и СИК – Маджо, Пашата. Той се опита да ми ги пришие на мене със забележително нахалство при положение, че той е бил техен шофьор, прислуга, бизнес партньор, ортак и т.н. Аз затова го призовавам – „отвори ги тези, няма нужда да питаш Конституционния съд или Георги Марков“. Ченгето Георги Марков, който гласува против лустрацията и отварянето на досиетата“.

„Да речем, че за лустрацията преди 1990 година трябва конституционна промяна, но за тези разработки трябва просто една заповед на Борисов“, добави Иванов.

След това Лили Маринкова обърна внимание на свидетелствата отстрана на Васил Божков за престъпния свят в България. По този повод Христо Иванов каза: „Този тип хора – Божков, Цветан Василев и т.н. играят своите игри. Те нито преди са били някакви ангели, нито сега са се превърнали. Те разполагат с информация и е задължение на българските държавни институции и да отделят зърното от плявата, лъжата и манипулацията от истината и доказателствения материал… Има реалност и тази реалност е една за всички страни от Италия до Америка. Там, където има реална борба с мафията тя се случва единствено и само по свидетелски показания на такъв тип хора. Само че се случва при активни и независими институции, които да разследват“.

„Моята кауза е да принудя Българската прокуратура да разпита този човек. Този човек е декларирал, че е готов да даде показания. Този човек е декларирал, че има доказателства за твърденията си. Наказателно-процесуалния кодекс позволява такива хора, които са в чужбина да бъдат разпитани“, каза Иванов и допълни: „Той има твърдения за оказване на чадър от страна на Комисията за хазарта, той твърди, че си е говорил с Влади Горанов, той твърди, че си е писал и публикува снимки на своята кореспонденция с премиера и премиерът я потвърждава тази кореспонденция. Действията на Комисията за хазарта потвърждават това, което той изкарва като хронология. Той се самоинкриминира, твърдейки, че е давал подкупи. Той изкарва човек, който твърди, че е бил свидетел на част от подготовката за даването на тези подкупи. Той изкарва банкови документи, които установяват, че нашето финансово разузнаване е проспало и никой не пита нашето финансово разузнаване колко неща ще проспят след КТБ“.

„Всичко това не е предмет на интерес на Гешев. Каква по-скандална илюстрация за това, че имаме избирателно правосъдие, че Гешев е една бухалка на Пеевски, че той удря едни, а пази други“, категоричен е Иванов.

След като Лили Маринкова сравни кавгата между Пеевски и Божков с караницата между пирати, които не могат да си поделят определена плячка, Иванов каза: „Завладяна държава е държава, в която определени центрове на влияние могат да включват и да изключват закона, да включват и да изключват действията на институциите като нощната си лампичка. Това го виждаме с казуси като „Росенец“, като „студения резерв“, като в описанията на Божков, в записите на Борисов, в които всъщност виждаме как се случват тези неща…“.

„Ние ежедневно получаваме доказателства, че българската държава е на такова ръчно управление от добре ги казахте Вие – пирати. И слава Богу, че излизат гражданите, които си искат държавата“, допълни той.

На това дали развръзката от протестите ще бъде на европейско равнище, Христо Иванов отговори, че развръзката може да бъде само в София и в България. „Ние трябва да си свършим работата за това веднъж. Стига сме чакали да дойде някой Радецки“, каза той.

„Единственото нещо, което ни остава и което е всъщност здравословно е този път, колкото и да е трудно, колкото и дългосрочно да е, колкото и да е наистина изтощително срещу огромните ресурси, с които ние си имаме работа – властови, парични, медийни и т.н., сами да си свършим работата“, категоричен е Христо Иванов.

Във финала на разговора Лили Маринкова обърна внимание на факта, че Сотир Цацаров не е присъствал на прокурорското събрание в „Бояна“. „Хора ми казаха, че са го видели на входа, че влиза. Може дори за неговите все пак малко по-високи от тези на Гешев стандарти цялата тази работа да е изглеждала твърде грозно“.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 28 гласа.

Свързани новини