Изкупуването на дълга от 121 млн. лева на "Топлофикация София" от страна на БЕХ представлява една търговска операция, наречена цесия, при която задължението към "Булгаргаз" се изплаща от БЕХ, за да може "Булгаргаз" да направи следващите доставки. Това не води до трайно решаване на проблема с дълговата спирала, в която е дружеството повече от 10 г. Що се отнася до предложението БЕХ да получи акции от общинската "Топлофикация" срещу натрупания вече дълг - не съвсем осмислено предложение, което има по-скоро характера на кризисен пиар. Това заяви в студиото на ФАКТИ зам.-председателят на СОС Милка Христова.
Тя припомни, че тази "игра на котка и мишка" с дружеството, днес да е държавно, а утре общинско е от много години. Ако то стане държавно, дългът от близо 1 млрд. лева ще се плаща от всички граждани на страната.
"Проведе се извънредна среща в Министерството на икономиката, на която ни увериха, че министрите на икономиката, енергетиката и финансите работят по въпроса с високата цена на газа и до края на тази седмиа ще бъде изработен краен вариант на механизма, по който ще се предоставят помощите за предприятията, ползващи ел. енергия и следващата седмица ще се предложи вариант да се поеме тази разлика между цената, заложена от КЕВР и тази, на която в момента се купува газта. Този механизъм ще действа до Нова година, след това новото правителство, да се надяваме, ще поеме нещата", заяви тя.
"През годините "Топлофикация" играеше ролята на касичка. Проблемите идват от няколко посоки. Основната е свързана с лошото управление (Вальо Топлото, изгубените 95 млн. в КТБ, неизгодни договори, дружество на Ковачки купуваше ел. енергия на ниски цени до миналата година и я продаваше на свободния пазар), но има и обективни. Топлофикацията е над 70-годишна, котлите, топлопреносната мрежа, турбогенераторите - цяло чудо е, че тези съоръжения още работят. Много голям проблем е това, че съотношението между топлинна и ел. енергия е 80 към 20. Топлинната се изкупува от КЕВР като кафява на преференциални цени. За да излезе от омагьосания кръг на задлъжнялост "Топлофикация" София трябва да се намери около 1 млрд. лева, които да бъдат вложени в технологично обновяване, за да произвежда повече електричество и с печалбата от електричеството да субсидира цената на топлинната енергия.
Не се коментира състоянието на топлопреносната мрежа, тя е над 1200 км, създадена в радиален вид и ако в един радиал има ремонт, няма кръг, всички потребители по този радиал остават без топла вода и парно. Другият проблем е, че на година се рехабилитира едва 10-12 км.", обясни Христова.
Тя съобщи, че анализът на американските експерти е готов и съветниците вече разполагат с него. Той стъпва на технологичния одит от 2019 г. Според зам.-председателят на групата на БСП и на СОС е нужно финансиране и външен мениджмънт.
Целия разговор с Милка Христова гледайте във видеото:
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?