Оръжия и боеприпаси на стойност 5,960 млн. лева изпрати България като помощ на Ирак срещу групировката "Ислямска държава". Оръжието вече е пристигнало, съобщиха от Министерството на отбраната. Ведомството оповести общото количество на оръжието от списъка, който все още не е публично достояние.
След като почти две седмици държавните институции не даваха информация за количеството и вида на оръжейната помощ за Ирак, Министерството на отбраната съобщи, че военната помощ вече е получена и приета от иракската страна. Става дума за 1800 броя стрелково оръжие и близо 6 милиона броя боеприпаси, без да се уточнява какъв вид и модел са те.
Дарението от излишни за българската армия боеприпаси и леко въоръжение е на стойност 5, 960 млн. лева според военното ведомство. Източници пожелали анонимност заявиха за Факти.бг, че става дума за автомати „Калашников“ и патрони за тях. Те от години залежавали по армейските складове след като армията ни беше сериозно намалена като численост през последните години.
Транспортирането на оръжейната помощ е било извършено с помощта на партньорски държави, но в съобщението не се казва дали има транспортни разходи за сметка на българския бюджет или не.
Правното основание за предоставянето на военната помощ е Резолюция на СС на ООН от 8 юни 2004 г. и Обща позиция на ЕС от 19 юли 2004 г., съгласно които доставки на оръжие и свързани с него материали за Ирак са допустими, когато същите са необходими на иракското правителство, уточняват от военното ведомство.
В последните месеци се разраства влиянието на организацията „Ислямска държава” на територията на Ирак, като експанзията придобива наднационален характер, като застрашава сигурността и стабилността на целия регион. Още на 15 август 2014 г., на своето извънредно заседание Съвет „Външни работи" на ЕС прие Заключения по Ирак и изрази силно безпокойство за значителното влошаване на сигурността и изключително тежката хуманитарна обстановка в страната. Съветът заклейми по най-категоричен начин действията на „Ислямска държава” и приветства решението на отделни държави-членки за положителен отговор на призива на кюрдските регионални власти за спешно осигуряване на военна помощ.
В настоящата крайно нестабилна ситуация, потенциал и реална възможност за противопоставяне на силите на организацията „Ислямска държава” имат кюрдските сили за сигурност пешмерга, което, в светлината на реакциите на международната общност, определя необходимостта от предоставяне на спешна военна помощ за тях чрез иракското правителство, уточняват от министерството на отбраната.
Мълчанието на българското правителство е доста странно след като Германия публикува в интернет със снимки пълното описание на военната помощ на стойност 70 милиона евро, която Берлин изпраща за Северен Ирак.