Най-близката потенциално обитаема планета, откривана някога е била забелязана от австралийски учени, пише Science Alert.
Тя се намира само на 14 светлинни години или на 126 трилиона километра от Земята. Това може и да звучи твърде далеч, но когато смятаме, че най-близката ни съседна планета - Марс, се намира на 249 милиона километра, то още няколко светлинни години не изглеждат чак толкова зле.
Новооткритата планета, кръстена Wolf 1061c, се намира в съзвездието Змиеносец, а неговата звезда е 35-тата най-близка до Земята.
Екипът казва, че Wolf 1061c обикаля около червено джудже от спектрален клас М, наречено Wolf 1061, заедно с още 2 планети. Учените предполагат, че и трите планети са по-скоро скалисти като Марс, а не газообразни като Нептун.
"Това е особено вълнуващо откритие, защото и трите планети са с достатъчно малка маса, за да бъдат потенциално скалисти и да имат твърда повърхност“, заяви Дънкан Райт, ръководител на екипа и астроном от Университета на Нов Южен Уелс (UNSW). "Средната планета, Wolf 1061c, се намира в рамките на " „Зона на Златокоска“, където се предполага, че има условия за наличието на течна вода, а може би дори и живот."
От трите планети, тази в средата изглежда най-обещаваща за наличието на живот, тъй като другите две биха били или твърде студени или твърде горещи, заради отдалечеността си от звездата. Това обаче не означава, че Wolf 1061c прилича на Земята.
Масата на Wolf 1061c е 4,3 пъти по-голяма от тази на нашата планета и обикаля около звездата си за 18 дни, така че ако се намираше в нашата Слънчева система, Wolf 1061c би била твърде гореща. Червеното джудже обаче е много по-хладно с температура на повърхността от 3300 келвина. За сравнение, температурата на Слънцето редовно достига 5800 келвина.
"Това откритие е особено вълнуващо, защото звездата е изключително спокойна", обяснява Райт. "Повечето червени джуджета са много активни, отделят рентгенови експлозии, които биха били унищожили всички форми на живот."
Той добавя, че близостта на Wolf 1061c до звездата означава, че едната страна на планетата винаги гледа към звездата. „Това променя условията на повърхността на планетата изцяло, тъй като едната страна е много гореща, а другата – много студена“, казва той.
Райт и екипът му използвали атмосферно моделиране, за да открият, че топлината от горещата страна на планетата вероятно достига до студената заради много силните ветрове, които се завихрят между тях.
За да открият Wolf 1061c, астрономите използвали данни, събрани през последните 10 години от спектрографа HARPS на 3,6-метровия телескоп на Европейската южна обсерватория в Ла Сия, Чили.
Учените приложили метода "Доплерова спектроскопия", чрез който се улавят изменения в сигналите, предизвикани от по-малки космически обекти като планети, обикалящи около големи обекти, например звезди.
Екипът ще продължи да изследва триото Wolf 1061.
"Близостта на планетите около Wolf 1,061 означава, че има голяма вероятност те да преминат през лицевата страна на звездата. Ако това е така то бихме могли да изучим техните атмосфери, за да видим дали биха били благоприятни за живот“, обяснява астрономът Роб Уитенмайер.