Учените от НАСА откриха малък астероид, който обикаля около Слънцето в същата орбита като Земята. Според изчисленията това ще продължи векове наред.
Освен около слънцето, астероидът, наречен 2016 HO3, обикаля в кръг и около Земята. Той обаче се намира твърде далеч, за да се счита за истински спътник на нашата планета. Въпреки това учените гледат на това като на най-добрият и най-стабилен пример за околоземен спътник или "квази-спътник".
"Тъй като 2016 HO3 обикаля около нашата планета, а заедно със Земята обикаля и около Слънцето, ние се отнасяме към него като към квази-спътник на Земята", каза Пол Чодас, управител на Центъра за изучаване на близки до Земята обекти към Лабораторията на НАСА за реактивни двигатели в Пасадена, Калифорния.
"Друг астероид - 2003 YN107 - следваше подобен орбитален модел за известно време преди повече от 10 години, но в последствие се отклони. Нашите изчисления показват, че 2016 HO3 е много по-стабилен квази-спътник на Земята и ще поддържа същата орбита в продължение на почти един век", добави той.
Чодас и негови колеги открили новото другарче на Земята с помощта на телескопа Pan-STARRS докато наблюдавали звездното небе от Хавайските острови в края на април.
Размерът на този обект все още не е установен със сигурност, но от НАСА казват, че радиусът му е между 40 и 100 метра.