Демократическата партия в САЩ се върна към дните от ерата на гражданските права, когато няколко нейни представители в Конгреса организираха седяща стачка в Камарата на представителите в сряда, настоявайки за приемането на закон за контрол над оръжията, пише „Кришчъм сайънс монитър“.
Това е вторият път, в рамките на 2 седмици, в който демократите предприемат крайни действия, с които искат да се приеме закон срещу насилието с огнестрелно оръжие.
Около 40 сенатора от партията обявиха седяща стачка, водени от Джон Люис от Джорджия, заявявайки, че ръководството на Сената трябва да се вслуша в здравия разум и да приеме закони за намаляване на смъртните случаи при използване на огнестрелни оръжия, в противен случай никой от тях няма да стане от пода.
Председателят на Конгреса, републиканецът Пол Райън, отхвърли протеста като рекламен трик.
За последните 12 години свързаните с огнестрелно оръжие престъпления са отнели повече човешки животи в САЩ от СПИН, войната и свръхдозите с наркотици взети заедно. "Дайте ни глас. Нека да си свършим работата. Ние дойдохме тук, за да работим“, заяви Люис в свое писмо до Райън.
Рийд заяви, че подкрепя новият закон, предложен от републиканският сенатор Сюзън Колинс, в който се казва че ще се забрани продажбата на оръжие за хора, които са включени в списъци за тероризъм.
Обявяването на тази седяща стачка е срамота. Този тип стачки някога са се борили за разширяването на гражданските права, а сега демократите искат да ни отнемат правото да носим оръжие“, написа в Туитър републиканският конгресмен Марк Уокър от Северна Каролина.
Седящата стачка е рядко използван ход в съвременната политика - до нея са прибягвали само 2 пъти след 1970 г. насам - през 1995 г. от демократите и през 2008 г. от републиканците.
Гледката на депутати в костюми, седнали върху синия килим на Конгреса - зависи от политическата гледна точка - тя може да представлявана както изблик на неудовлетвореност, които изразява позицията, че сенаторите седят безучастно след поредната масова стрелба или театрално самоизтъкване, което става все по-емблематично за поляризираната политическа система.