Отидете към основна версия

1 149 0

Лобистки скандал разтърси Бундестага

  • бундестага-
  • еър берлин
Архив

Лобистки скандал набира сили в Бундестага, след като стана известно че втората по големина компания в страната „Еър Берлин“ е подарила неправомерно на депутатите карти с бонуси, пише в. „Велт“.

„Франкфуртер Рундшау“ уточнява, че подарените карти за отстъпки осигурявали по-широки кресла, повече багаж, бордови кетеринг  и по-бързо минаване през проверките по регистриране и качване на самолета. Освен това народните избраници са могли да се възползват и  от близо 40% отстъпка от цената на билета. 
На депутатите били раздадени така известните „златни карти“. Към всяка от тях имало поздравителен адрес  „Подкрепата на германските депутати е много важна за нас“, подписан от подалия неотдавна оставка директор на компанията Йоахим Хунолд.
Все още  няма информация колко депутати са използвали картата, която обикновено се издава на много редовни клиенти, които са пропътували   над 40 000 мили годишно. Говорителка на компанията, цитирана от „Франкфуртер Рундшау“, заяви, че не може да предостави информация за отделни клиенти.
От своя страна Трансперънси интърнешънъл призова президентът на Бундестага да обяви имената на депутатите, които са приели и са се възползвали от тази привилегия, пише германското списание „Фокус“.
„Подобни услуги за депутатите представляват питателна почва за последваща лобистка дейност", заяви представителят на организацията Кристиан Хумборг.

Според експерти действията на компанията са непочтен лобизъм и накърняване на добрите търговски практики. 
Наскоро „Еър Берлин“ оповести, че в края на тази година прекратява своята дългогодишна програма с бонуси за известни личности от света на икономиката, спорта, културата и развлекателния бранш. Тази стъпка беше обяснена с желанието на компанията да съкрати разходите си, припомня ФТ Дойчланд.
От миналия месец дружеството има нов шеф, бившия директор на германските железници Хартмут Медорн. Той трябва да оздрави компанията и да подготви нейната експанзия на външни пазари.

„Еър Берлин“ е германска бюджетна авиокомпания и най-големият авиопревозвач на Германия след „Луфтханза“. Флотилията на компанията има 150 самолета, сред които 10 A330-200.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини