Взривът в Ансбах
Както вече стана ясно, Далил се самовзриви в Ансбах на 24-и юли, след като не беше допуснат от полицията да влезе в музикалния фестивал в германския град. Експлозията рани 12 души, но нямаше загинали. По-късно полицията откри видеозапис на телефона му, в който сириецът се е заклел във вярност към терористичната групировка „Ислямска държава“, а пък оттам поеха отговорност за взрива и обявиха Далил за свой боец.
Как Далил от бежанец се превърна в терорист?
Далил пристига в България с бежанската вълна през 2013-а година, когато все още Европа не е залята от мигрантската криза. Същата година в България влизат 7 100 мигранти, като за предходната година са само 1 300, и по този начин Агенцията за бежанците се оказа неподготвена да се справи с огромна вълна от чуждени, дошли да търсят убежище в Европа. Мохамед Далил идва с една от първите вълни бежанци, които виждат неприятната ситуация с гостоприемството към чужденците – набързо приготвени на битово-полеви условия за настаняване на българо-турската граница. По-късно Далил пристига в София, където се регистрира в ценъра за настаняване на бежанци в столичния квартал „Овча купел“. Вземат му пръстови отпечатъци и го настаняват да живее там. След като получава хуманитарен статут, му казват да напусне центъра за бежанци и затова плаща пари, за да го настанят на външен адрес. Пред журналисти разказва, че са го измали с парите и затова се настанява да живее в хотел „Риц“, както го наричат бежанците – изоставена постройка, която се намира в непосредствена близост до центъра за бежанци и Нов български университет. Той разказва още, че разчитал само на приятели от близкия бежански център, които му носели хляб и мляко, както и му осигурили и тънък дюшек. Това става в края на ноември в 2013-а година. Не е регистриран за никакви престъпления в страната ни. Напуска България в средата на 2014-а година. Кандидатства за убежище и в Германия, но молбата му е отхвърлена и е трябвало да бъде депортиран в България. По-късно депортацията му е спряна, понеже германските власти са получили експертиза за психическа нестабилност. Тя е потвърдена отново през 2016-а г. Далил е уведомен за депортирането и именно това, според Мохамед Езз, може да е довело до избора му да направи самоубийствен атентат.
Престоят на бежанеца у нас
„Той беше със специално положение – той беше ранен. И аз го познавам, откакто беше в лагера в „Овча купел“. Той се свърза с мен. Опитах се да му помогна да се лекува, защото той има някакви рани от някаква бомба от Сирия. После той, след като замина, аз нямаше как да се свържа с него. В интерес на истината той не намери някого тук, който да се грижи за него. Много хора минаха оттук по това време и много хора имаха нужда от помощ. Тук нашите приятели и колеги по това време се опитваха да помогнат на семейства, които имат деца. Той беше сам и може би затова не се намери някой, който да му обърне по-голямо внимание и да го спаси от тази болна психика“, заяви Мохамед Езз за Факти.бг. Председателят на Асоциацията на сирийските бежанци разказа, че бежанецът не е искал да остава в София и е търсил всяка удобна възможност да напусне страната.
„Той тогава избяга от всичко това, но проблемът е, че е бил две години в Германия – без документи, на два пъти е получил отказ за държавна закрила. За него тази държава беше сбъдната мечта. Това беше спасението за него – да се лекува, да намери институции, които да се грижат за него. Но когато му отказаха твърдо държавна закрила и искаха да го връщат тук, той не искаше това да се случва, защото видя, че няма кой да му помогне, че няма кой да се грижи за него. Много пъти той дори нямаше пари да си купува елементарни неща за храна“, заяви още Мохамед Езз.
С пристигането си в София Мохамед Далил не е намерил никого, който да оцени усилията му, че е участвал в бойни сражения с правителствените сили на Башар Асад. Председателят на Асоциацията на сирийските бежанци у нас си спомня, че бежанецът се е възприемал като герой във войната и е очаквал, че сънародниците му е трябвало да се грижат за него. Това обаче не се е случило. Когато не е намерил никого, който да му помогне, дошло времето, в което чужденецът се разочаровал от сънародниците си и най-вероятно е потърсил признание за действията си от друго място.
„Ако той е бил в Сирия и ако е имал контакт с някоя от групировките, най-вероятно е направил атентата, но не всеки може да стане член на тази организация. Това не е толкова просто. Те не приемат всеки. Те имат толкова голяма организация, която цял свят гледа към нея, те не могат да приемат всеки, който казва „искам“. Нямаше нищо у него, което ме караше да си мисля, че може да членува в тази организация. Той не беше нито религиозен, ако примерно кажем, че „Ислямска държава“ искат само религиозни терористи, той не беше такъв. Нито пък имаше брада. Той изглеждаше като един обикновен сирийски бежанец. Нямаше нищо особено у него – в смисъл да го наричаме терорист. Просто абсолютно няма данни за това, че той е можел да стане такъв. Той като получи отказите за държавна закрила на германците явно в един момент някой го използва или не мога да разбера. Просто аз не вярвам този човек как е стигнал до тази ситуация“, заяви още Мохамед Езз. Той допълни, че няколко пъти се е виждал с него – виждал му е и телефона, когато е ходил в центъра за бежанци, но по никакъв начин не е могъл да предположи, че Далил е терорист, който някой ден ще се взриви на входа пред музикален фестивал в Германия. „Той даже физическа работа не можеше да върши – даже му предложихме да работи, защото се движеше трудно, но той отказа, защото не можеше да извършва никаква дейност. Вече почти 5 години и половина в Сирия се води война. Там има около 1 500 групировки. Ако е членувал в някаква групировка и го е скрил – това просто на мен не ми си вярва. Аз видях, че той е ранен. В Сирия вече работят много групировки и всяка една има различно виждане на нещата и точно затова стигнахме дотук“, заяви още Мохамед Езз.
Големи противоречия относно миналото на Далил
От средата на 2015-а Далил започва редовно да посещава психотерапевта Аксел фон Малтиц в специализиран център в град Линдау, Германия. След 40 сеанса, Фон Малтиц е сред малцината чули от Далил цялата му история. Сириецът споделял, че в родината си е ставал свидетел на зверства, а при пристигането си в България е бил бит и затворен от полицията за два месеца, защото не искал да даде пръстови отпечатъци. Тези твърдения на Далил са без доказателства. МВР, както и свидетели, които са се срещали с Далил у нас, опровергават да е имало насилие. Далил разказвал, че не желае да дава пръстови отпечатъци и затова искал да се махне от България, което също не е вярно, защото бежанецът има пръстови отпечатъци. Това е част от процедурата за регистрация на бежанци, на базата на която могат да се идентифицират бежанци в цяла Европа. Тъй като Далил има регистрация и издаден хуманитарен статут, той има и пръстови отпечатъци. Но независимо от това някои негови думи дали основание на психотерапевта му да разбере, че никога няма да се върне в България и ако трябва да избира Далил ще се върне директно в Сирия, ако баварските власти решат да го депортират обратно в София.
Психотерапевтът Фон Малтиц разказва, че Далил живеел уединено пред компютъра, без връзки с други бежанци. Можел да имитира, че е склонен на самоубийство и е правил два неуспешни такива опита. Изводът на психотерапевта: Далил е искал да си изгради образ на специален случай.
Терорист, който се превръща в бежанец?
Арабистът Боян Чуков разказа други интересни факти от миналото на Мохамед Далил в Сирия, случили се още преди той да е дошъл в България. Според експерта сириецът е бил специалист по хвърляне на коктейли „Молотов“. Той е обиколил различни радикални групировки, сред които и фронта „Ан Нусра“ и е бил търсен от сирийската полиция. Чуков се позова на седмичното списание на „Ислямска държава“ „Ан Наба“, което всяка седмица прави обобщение на дейността на терористичната организация. „Още при 2011-а година той е бил в Ирак. В Ирак очевидно той е получил своето бойно кръщене. Получил е подготовка, минал е някакви курсове и респективно след това се връща в родния си град Халеб“, заяви Боян Чуков. След стъпването на „Ислямска държава“ в Сирия, Далил става нейн член. Очевидно е имал досие, но поради пропуски в проверките в Алепо, когато идва в България, успява да заблуди българските власти, тъй като миналото му няма как да бъде проверено. Сириецът имал белези от огнестрелно оръжие. След първия преглед повече не се явил пред лекарите. Въпреки липсата на индикация за радикализиране по време на интервюто му в България, в седмичния бюлетин на „Ислямска държава“, който в огромна степен е достоверен според Чуков, пише, че Далил даже имал и съучастник в Германия. Намерение на Мохамед Далил – да направи коктейл „Молотов“, да влезе на концерта в Ансбах и да се самовзриви.