Отидете към основна версия

2 579 3

Голям камък падна от плещите на ЕС след сделката с Афганистан

  • афганистан-
  • ес-
  • бежанци-
  • мигранти-
  • реадмисия-
  • репатриране-
  • нелегални имигранти-
  • споразумение

ЕС и Афганистан се споразумяха за управление на миграционните потоци преди голяма международна дарителска среща

Снимки АП/БТА

Международното летище в Кабул може да се сдобие с нов специализиран терминал, който да обслужва само полети с афганистански бежанци, върнати обратно от Европа. Новината дойде като следствие от постигнатото вчера споразумение за реадмисия, което правителството на Афганистан подписа с Европейския съюз, съобщава Си Ен Ен.

Подписаното споразумение за репатриране е резултат от шест месечни преговори. То бе постигнато в навечерието на днешната голяма конференция за Афганистан, която се провежда в Брюксел. Форумът събира над 70 страни и 20 международни организации.

На нея афганистански лидери и представители на над 70 страни се опитват да съберат милиарди долари за фалиралото афганистанско правителство, което води тежка битка срещу талибаните и ширещата се корупция, пише АП.

Вчерашното споразумение ще позволи на европейските страни да депортират неограничен брой афганистанци, неуспели да получат убежище, но отказващи да се върнат доброволно в собствената си страна.

Афганистан пое ангажимента да приеме обратно завърналите си и да работи усилено за тяхната реинтеграция.

Според съвместното прессъобщение, новото споразумение има за цел да търси и намира общи решения на общи проблеми. Те включват повишаване на обществената осведоменост сред афганистанците на рисковете от нелегалната имиграция, прекъсване на порочния модел, наложен от трафикантите на хора, и осигуряване на устойчива реинтеграция за онези, които се завърнат в Афганистан.

Според споразумението, "двете страни ще проучат възможността за изграждане на специализиран терминал на летището Кабул, на който да бъдат посрещани депортираните мигранти.

Споразумението предвижда през първите шест месеца към Афганистан да бъдат изпращани по не повече от 50 души на "редовни или нередовни полети до летище Кабул и всяко друго специфично афганистанско летище", но в него не се посочва ограничение за броя на полетите.

Споразумението бе от съществено значение за ЕС, но и за България, тъй като основният поток от мигранти идва от Сирия и Афганистан. Миналата година Афганистан бе на второ място след Сирия по брой кандидати за убежище в ЕС (близо 180 000). Тази тенденция се запазва и през тази година, като само през второто тримесечие 50 300 афганистанци са подали молба за убежище в Съюза, две трети от които в Германия.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини