След Чернобилската авария хиляди пострадали, огромна част от които деца, са били изпратени за лечение на остров Куба, съобщи SciELO, разкривайки интересна статистика.
Кубинските власти постигат споразумение със съветските да окажат медицинска помощ на пострадалите при тяхното лечение след 1986 година, когато възниква най-тежката авария в историята на ядрената енергетиката.
Програмата продължава до 2011 година. Общо 26 114 души са изпратени в Куба, като 84% от тях са деца от Украйна, Русия и Беларус, които са най-засегнати от аварията.
Най-голям е броят на децата на възраст между 10 и 14 години. Облъчените с радиация младежи са лекувани в Тарара, намиращ се в северната част на острова.
В края на месец април 1986 година се стига до аварията в АЕЦ „Чернобил“. Макар да не може да се определи точният брой на засегнатите лица, то последиците са огромни.
Първоначално съветските власти крият какво се е случило край град Припят, но по-късно разкриват мащабите на инцидента. Радиоактивен облак достига много страни на Стария континент, и те искат отговори от СССР.
Хиляди пожарникари, войници и други служители са мобилизирани и изпратени към атомната централа, за да овладеят още по-тежки последици от аварията. Около централата е създаден голям периметър, забранен за преминаване.