Западът няма защо да реагира с излишна паника на гигантското руско военно учение. По нищо не личи, че Путин има намерение да напада балтийските държави. Истинската му цел е друга.
Когато Кремъл се оплаква, че НАТО имало агресивно поведение край руските граници, той обикновено не подбира думите си и обича да прави сравнения с "Третия райх" или с "Операция Барбароса" - т.е. нападението на Германия срещу Съветския съюз през 1941 година. Но собствените си мащабни военни учения, като например провеждащото се в момента "Запад", Москва определя като чисто "отбранителни" и разбира се - изцяло "мирни".
Излиза, че демонстрирането на мускули в непосредствена близост до страните-членки на ЕС – защото учението „Запад“ представлява именно такава демонстрация, е руският принос към онзи световен мир, който европейските съседи на Русия постоянно застрашавали. Това поне тръби недодяланата комуникационна стратегия на Кремъл.
Все пак Западът не бива да реагира с излишна острота и трябва на всяка цена да се пази от ненужна паника. Защото няма никакви поводи да се смята, че под прикритието на това военно учение Москва се готви да напада балтийските страни-членки на НАТО. Реалната заплаха за Европа в случая е само косвена, тъй като руските военни маневри допълнително засилват взаимното недоверие.
Москва не иска да ѝ надничат в картите
Това най-добре се илюстрира от спора за числеността на военните маневри. Според международните правила, ако в някое военно учение участват повече от 13 хиляди военнослужещи, до него трябва да бъдат допуснати наблюдатели, а разузнавателни самолети трябва да имат възможност да следят случващото се от въздуха. За да избегне точно това, Русия заяви, че в маневрите участват 12. 700 войници. В Западна Европа предполагат обаче, че участниците са към сто хиляди и че Москва хитрува, за да не допусне НАТО да ѝ наднича в картите.
Кремъл обаче също има проблем: защото подозренията спрямо Русия не са безпочвени. Русия отмъкна парче територия от Украйна и обяви анексията за напълно законна. Русия подпали война в Източна Украйна, но отрича това. Русия финансира десните популисти в Европа, което също отказва да признае. Русия залива Европа с „фейк нюз“, но твърди точно обратното.
С оглед на всичко това президентът Путин не може да се прави на изненадан, че съседите на Русия са малко притеснени от маневрите "Запад". На подобни предишни маневри, впрочем, е било упражнявано и евентуално ядрено нападение срещу Варшава. А може би шефът на Кремъл иска точно това – да сплаши Запада и да му покаже, че никога повече не бива да се отнасят пренебрежително към него самия и към неговата страна. Със сегашното гигантско учение Путин иска да напомпа самочувствие и на себе си, и на руснаците.
Очевидно той е готов да приеме това, че в бъдеще ще му е много по-трудно да се възмущава от сходни военни игри на НАТО близо до руските граници. Но със "Запад" Путин постига най-вече едно: засилва недоверието на европейците. А това е опасно и за двете страни.