"Роскосмос" планира конструирането на орбитална атомна електроцентрала. Задачата на космическия АЕЦ ще е да зарежда спътници с помощта на лазерни технологии, пише в. "Известия".
Конструкторското бюро "Арсенал" е получило поръчката от държавната корпорация "Роскосмос". До края на месец ноември 2018 г. разработчикът трябва да представи основните характеристики на спътника, различните варианти за позиционирането му в орбита, схеми за извеждане в космоса и осигуряването на безопасността при извънредни ситуации.
Разработките в тази област се водят още от съветско време, припомня изданието. За петнадесетина години бяха построени около 30 спътника с ядрени електроустановки. Като цяло експертите прецениха, че пускането в орбита на "атомна електростанция" е неудачно.
Съветският спътник "Космос-954" с ядрена електроустановка падна на територията на Канада през 1978 г., предизвиквайки радиоактивно заразяване на площ от 100 хиляди квадратни километра. За щастие нямаше човешки жертви.
Други се опасяват от възможна експлозия на ракетата, извеждаща спътника. Подобен инцидент също би бил доста опасен.
Третият риск е свързан с възможен сблъсък с космически боклук в орбита. Учените обаче гарантират, че дори да има челен удар и експлозия, то реакторът няма да може да произведе ядрен взрив.