Преговорите за съдбата на Дума, последния бунтовнически анклав в Източна Гута край сирийската столица, не напредват поради разногласия сред въстаниците от мощната групировка "Джаиш ал Ислам", твърди неправителствена организация, цитирана от AFP.
Смазани от огнената лавина, връхлетяла ги с петседмичната кръвопролитна офанзива, две внушителни бунтовнически групировки склониха вече да напуснат анклавите си в Гута и да се изтеглят в северозападната провинция Идлиб, неподконтролна на режима, след като бяха сключени споразумения за евакуацията им под егидата на Русия.
В момента текат преговори с ислямистите от "Джаиш ал Ислам", контролиращи района на Дума - най-големия град в Гута, но те още не са приключили, при все че битките изглежда са стихнали засега.
Преговорите се бавят поради разногласия в самата бунтовническа групировка, обясни Рами Абдел Рахман, ръководител на Сирийския център за наблюдение на човешките права.
"Водачите на "Джаиш ал Ислам" са разединени, някои са против сключването на споразумение. Вчера петима сирийски войници бяха убити от бунтовници, което изглежда е опит за саботаж от страна на непреклонния лагер", отказващ всякакво "помирение", добави той.
Според Сирийския център преговорите може да засягат евентуално "споразумение за помиряване", което да гарантира "Джаиш ал Ислам" да остане в Дума при условие, че се разоръжи, а в града да влезе руска военна полиция и да се върнат институциите на режима, но не и сирийски войски.
Бунтовниците, отказали да сложат оръжие, ще имат възможност да се евакуират, добавят правозащитниците.
В близките дни се очаква нова среща между комисия от Дума, натоварена да преговаря, и руските съюзници на режима.
"Протичащите преговори целят да осигурят нашето оставане, а не изтеглянето ни", заяви говорител на "Джаиш ал Ислам" пред сирийско радио, изразявайки официалната позиция на групировката.
Съдбата на местното население ще зависи от изхода на преговорите. Неяснотата накара в неделя над хиляда от тях да избягат в райони, контролирани от режима, съобщиха официални сирийски медии. Така бяха постъпили през последните пет дни и още 15 000 местни жители.