Отказът на България от Южен поток беше най-грубата ѝ грешка. Това написа в профила си в „Туитър“ Алексей Пушков.
Той не пропуска да отбележи, че Турция веднага е уловила своя шанс. Междувременно Германия строи „Северен поток 2“.
Това е хубав урок за София, завършва Алексей Пушков.
Той е председател на комисия в горната камара на руския парламент – Съвета на Федерацията по информационна политика.
България се нуждае от преки доставки на руски газ през Черно море. Може да наречем това "Български поток". Това заяви в навечерието на визитата си в Русия президентът Румен Радев в интервю за руския в. "Комерсант".
На 1 декември 2014 г. по време на визитата си в Турция президентът Владимир Путин съобщи, че Русия се отказва от строителството на "Южен поток", предвиждан за доставка на 63 милиарда куб. метра до Европа през Черно море и България. Решението беше изненадващо, но закономерно. На 17 април 2014 г. Европарламентът призова "Южен поток" да не бъде изграждан. Еврокомисията настоя двустранните споразумения на страните от ЕС с Русия да бъдат преразгледани. На 2 юни 2014 г. Еврокомисията откри наказателна процедура срещу България заради опасенията, че при избора на изпълнителите на "Южен поток" в България ще са спазени изискванията на ЕС от Третия енергиен пакет.
Изпълнителят на отсечката в България, заедно с пет български подизпълнителя, трябваше да бъде фирмата "Стройтрансгаз" на Генадий Тимченко, но заради войната в Украйна тази фирма, която по произход е дъщерна на "Газпром", беше включена в списъка на компаниите, които според САЩ подлежат на санкции.
Последва натиск от гостуващи в София американски сенатори и бившият премиер Орешарски съобщи, че България спира работа по "Южен поток".
Така се стигна до решението на Путин да обяви раждането на „Турски поток“.