В Русия създадоха и изпитаха уникална активна зона на ядрен реактор с ресурс за целия жизнен цикъл на атомната подводница. За това се казва в отчета на АД „ОКБМ Африкантов“ за миналата година.
Активната зона е „сърцето“ на реактора. Тя съдържа ядреното гориво и именно в централната област се извършва управляемата верижна реакция. Разработката на „ОКБМ Африкантов“ означава, че на атомните подводници няма да им бъде необходимо презареждане с ядрено гориво.
Както отбеляза бившият командващ Северния флот адмирал Вячеслав Попов, създаването на „вечен“ реактор има колосално значение за бойната готовност на подводните сили на ВМФ. Той разказа, че презареждането във флота наричат „операция номер едно“ и тя заема повече от месец. През това време бойният състав на флота се съкращава с една единица, добави Попов.
„С такъв реактор, който не изисква презареждане, коефициентът на използване на подводницата се повишава в пъти“, заключи адмиралът. Също в отчета на „ОКБМ Африкантов“ се говори за изпитанията на оптимизираната активна зона за атомните подводници от четвърто поколение. Отбелязва се, че нейната успешна експлоатация потвърждава правилността на решенията, на които се базират новите проекти за корабни активни зони, предаде Поглед Инфо.
Към руските подводници от четвърто поколение се отнасят тези от проекта „Борей“ и „Ясен“. „ОКБМ Африкантов“ (Нижний Новгород) е главният разработващ на активни зони за корабите на ВМФ. Това е едно от водещите предприятия на руския атомен отрасъл. То влиза в машиностроителния дивизион на „Росатом“ - холдинга „Атоменерегомаш“. „ОКБМ Африкантов" заема водещи позиции при създаването на реакторни установки от различен тип и предназначение, топлоотделящи монтажи и активни зони на ядрените реактори.