Научно-техническият прогрес даде мощен тласък за развитие на робототехниката и не е за учудване, че невероятно перспективната ниша на първо място започна да усвоява военно-промишления комплекс. Днес ВПК на световните държави изразходват за създаване на „умна“ техника повече, отколкото всички граждански сфери взети заедно, а перспективите както на бойното поле, така и в тила са колосални, пише Pogled.info.
За сега, разбира се водещите военни държави са в началния етап на мащабни преобразования, които в края на краищата кардинално ще променят съществуващия днес облик на армията. Русия вече изпита в реални бойни условия перспективния ударен комплекс „Уран-9“ и комплекса за разминиране „Уран-6“. Като цяло за последните години руският ВПК представи десетина роботизирани платформи, които скоро ще намерят приложение в армията.
Над роботите работят и в САЩ, но говорейки за Москва и Вашингтон, между страните съществуват фундаментални различия във философията на този тип техника. За това пише американският портал The National Interest, отбелязвайки, че Пантагонът определя като основни области на използване на робототехниката разузнаването, снабдяването и облекчаването на когнитивното и физическото натоварване на войниците, тоест по същество развива транспортни комплекси. Докато в РФ на първо място предполагат да използват роботите за настъпление.
Друго принципно различие се заключава в това, че Москва се стреми да използва роботите както е казва, тук и сега, затова представените във ВПК на РФ нови неща са вече внедрени в армията или подготвящи се да направят това в най-близко бъдеще, не са ориентирани към използване на изкуствен интелект. САЩ обратното - искат да минимизират участието на човека в работата на най-новите си комплекси, което разбира се ще повлияе върху скоростта на доставките на перспективни системи във въоръжените сили.
„Подходът на Русия – ако успеят да се справят със сложностите от технически характер – е по-полезен за съкращаването на броя на жертвите в хода на пряк конфликт“ - убеден е NI.