Отидете към основна версия

6 185 30

Къде ще дислоцират ракети Русия и САЩ?

  • ракети-
  • сащ-
  • русия-
  • дислоцират-
  • германия-
  • европа

Германия е притеснена

Снимка: БТА/ AP

Новата ядрена надпревара: Къде ще дислоцират ракети САЩ и Русия, пита руският ежедневник „Московский Комсомолец". Обвиненията на Москва, че противоракетната система, разположена в Румъния, може да се използва за изстрелване на ракети със среден обсег към Русия, са повече от убедителни. Германия разбира, че оттеглянето на САЩ от Договора за ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО) ще доведе до нова надпревара във въоръжаването, която ще е по-тежка и непредвидима в последиците, отколкото през Студената война, когато Западна Европа, включително Германия, можеше да разчита изцяло на защитата на САЩ. Когато непредвидимият Тръмп дойде на власт в САЩ, този важен фактор за стабилност и предсказуемост на действията на главния трансатлантически съюзник изчезна. Следователно германският политически елит търси възможности за изграждане на независима външна европейска политика, с която новия американски президент ще бъде принуден да се съобрази, предаде „Фокус".

Възможността за разполагане на американски ракети със среден обсег на действие в Европа е въпрос на сериозна загриженост за немските експерти не само, защото тяхната страна ще бъде в епицентъра на предлаганите военни действия в бъдеще, но и поради липсата на контрол от страна на Берлин върху развитието на ситуацията. Германски експерти се съмняват, че ако американски ракети бъдат разположени в Германия, германското правителство ще може да влияе на американската администрация и да участва в процеса на вземане на решения. Ако САЩ пускат своите ракетни системи, заобикаляйки Германия, на територията на източноевропейските страни, например в Полша или Румъния, способността на Берлин да повлияе на ситуацията ще намалее драстично, на практика ще изчезне. И в двата случая Германия ще бъде привлечена в надпреварата за въоръжение, чийто резултат не може да бъде контролиран и да се избегне участието в нея, тъй като страната се намира в центъра на Европа и влиза в НАТО. Ето защо едностранните действия на Тръмп, за да напусне ДРСМО, предизвикват сериозна загриженост в Берлин, която призовава страните да продължат преговорите за компромис.

В същото време дискусията за необходимостта от достъп до ядрено оръжие извън контрола на Съединените щати се засилва в експертни кръгове в Германия. Тъй като Германия не може самостоятелно да разработва ядрени оръжия в съответствие с международните споразумения, се разглежда възможността за участие на Германия във френския проект, в който Германия в замяна на съфинансиране има право да участва в прякото вземане на решения.

Някои експерти предполагат, че ако САЩ започнат да разгръщат нови ракети на европейска територия, тогава Москва може да реагира с руски оръжия в Куба. Има обаче противоположно мнение. А за днешна Куба, въпреки факта, че не е американски съюзник, разбира, че има неща, които са неприемливи. Куба също е страна по Договора за забрана на ядреното оръжие в Латинска Америка и разполагането на руски ракети в тази страна би било пряко нарушение на това споразумение от Хавана. Ето защо, ако някъде руските ракети ще се появят в случай на срив на ДРСМО, то определено няма да е в Куба.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания