Бойните изтребители Ф-16, които България възнамерява да купи, вероятно ще са произведени в Индия. Причината е, че производителят „Локхийд Мартин“ обмисля да изнесе част от производството си в азиатската страна. Това условие е било поставено от Индия за спечелването на голяма военна поръчка, предаде „Ройтерс“.
Американската компания се съревновава с „Грипен“, „Супер Хорнет“, „Рафал“, „Юрофайтър“ и руски изтребители за снабдяването на индийските военновъздушни сили с над 100 бойни самолета, посочва изданието. Мащабната сделка се оценява на $15 милиарда и ще е огромен успех за американците, ако я спечелят.
Вивек Лал, вицепрезидентът по стратегията и бизнес развитието на „Локхийд Мартин“, е казал, че компанията ще превърне Индия в единственият световен център за производството на изтребителите Ф-16. Местният завод ще удовлетвори нуждите на индийската армия, а освен това ще даде тласък на местната икономика и ще отвори хиляди работни места.
„Извън Индия наблюдаваме търсене на над 200 самолета. Стойността на тези потенциални договори вероятно ще надхвърли 20 милиарда долара“, смята Лал. Той обяснява, че Бахрейн и Словакия са избрали модела изтребители Ф-16 Блок 70, които са предложени и на Индия. „Водим разговори с България и няколко други страни, общо 10 страни. До известна степен има ренесанс на Ф-16“, коментира представителя на американската компания.
Ако „Локхийд Мартин“ премести производството на Ф-16 в Индия, това вероятно ще е най-големия тласък за проекта „Произведено в Индия“ на индийския премиер Нарендра Моди. Проектът цели както създаването на отбранителна индустриална база, така и на нови работни места за хилядите граждани, които всеки месец излизат на пазара на труда. По-рано през този месец българският парламент възложи на Министерски съвет да подготви международен договор и да проведе преговори с правителството на Съединените щати за придобиване на нов тип боен самолет Ф-16 Блок 70.