Съединените американски щати обявиха, че няма да удължат изключенията от санкциите срещу Иран, от които до момента се ползваха осем страни, предадоха световните агенции.
Изключенията позволяваха на Китай, Индия, Италия, Гърция, Япония, Южна Корея, Тайван и Турция да продължат да купуват ирански петрол въпреки американските санкции, които влязоха в сила през ноември. Отстъпките от санкционния режим изтичат на 2 май.
"Това решение има за цел да сведе до нула износа на ирански петрол, отнемайки на режима основния му източник на приходи", заяви Белият дом. От ноември три от осемте страни - Италия, Гърция и Тайван, са спрели да внасят петрол от Иран. Другите пет обаче продължават и лобираха изключенията да бъдат удължени.
Това доведе до поредно повишение на напрежението между Вашингтон и Анкара. Турция обяви, че "няма да приеме" новите санкции на САЩ срещу държави, които купуват ирански петрол, предаде „Дейли Сабах“. "Няма да приемем едностранните санкции и налагания по въпроса как да установяваме отношения с нашите съседи", закани се турският външен министър Мевлют Чавушоглу. Според него решението не обслужва регионалния мир и стабилност. Чавушоглу вярва, че в крайна сметка американското решение ще навреди на иранския народ.
Американските санкции срещу енергийния сектор на Иран са лишили Техеран от приходи, значително превишаващи 10 милиарда долара. Това каза пред журналисти държавният секретар на САЩ Майк Помпео. "До 40 процента от доходите на режима (в Техеран) идват от продажбите на петрол. Това е главният източник на налични средства за режима. Преди в сила да влязат санкциите ни Иран е получавал годишно до 50 милиарда долара от петрол", каза Помпео. Санкциите на Вашингтон, които влязоха в сила през ноември, лишиха Иран от милиарди долари, които той би използвал за финансиране на терористични организации, разработване на ракети и подкрепа за бунтовниците в Йемен, заяви американският държавен секретар.