Русия отбеляза за поредна година Деня на победата във Втората световна война без присъствие на чуждестранни лидери на парада на Червения площад, съобщи "Ройтерс".
Тази проява, предназначена да демонстрира руската военна мощ и да вдъхне патриотизъм на руснаците, отново премина под знака на обтегнатите отношения между Русия и Запада заради конфликтите в Украйна и Сирия, политическата криза във Венецуела, както и взаимните обвинения в шпионаж и зловредни кибер дейности.
"Направихме и ще продължим да правим всичко необходимо, за да гарантираме високата боеспособност на нашите въоръжени сили", каза президентът Владимир Путин в речта си на Червения площад по повод 74-ата годишнина от победата над нацистите.
"Същевременно Русия е отворена към сътрудничество с всички, готови да се противопоставят на тероризма, неонацизма и екстремизма", добави руският лидер. Путин, чийто рейтинг спадна рязко и чиято страна преживява шеста поредна година на намаляващи реални доходи, наблюдаваше хилядите войници, участвали в парада. След тях по площада преминаха колони от танкове - гледка, която напомняше за Студената война.
По площада минаха общо 13 000 военнослужещи и 130 единици бойна техника - от прочутите танкове Т-34 до пускови установки за междуконтиненталните балистични ракети "Ярс". За втори път за последните три години нямаше демонстрация на хеликоптери и военни самолети над площада. Според руски медии - заради гъстите облаци над Москва.
Руският президент, чийто мандат изтича през 2024 г., изгледа парада от трибуна, пълна със съветски ветерани, някои от тях окичени с много медали за бойни заслуги и държащи червени рози.
В миналото на тези паради присъстваха и световни лидери, но отсъствието им на днешния правеше впечатление - нещо, което Кремъл омаловажи. Нурсултан Назарбаев, който се оттегли през март от президентския пост в Казахстан след три десетилетия на власт, беше единственият виден чуждестранен гост. На парада беше и Стивън Сегал, американският актьор, получил през 2016 г. руско гражданство и назначен по-късно за специален пратеник за отношенията със САЩ в хуманитарната сфера, отбелязва AP.
След анексирането на Крим през 2014 г. отношенията на Русия със Запада се влошиха, а Москва продължи да предизвиква САЩ с твърдата си подкрепа за сирийския президент Башар Асад и венецуелския Николас Мадуро. Кремъл заяви, че не е канил чуждестранни държавни глави, но добави, че 75-годишнината от победата догодина ще бъде чествана по-тържествено.